Papağan Eğitimi, Papağanlar

Ev İçi ve Dışı Papağan Uçurmak

Ev Dışı Papağan Uçurmak

Bir papağanı kafese hapsetmek en büyük cezadır.Evcil papağanı dışarı bırakmak da intihardır. Ev içi veya dışı papağan uçurma ile alakalı güncel hayatımıza dair papağan sevenlere bilgi ve tecrübe katabilmek için yazmış olduğumuz yazımızı okuyabilirsiniz.

Papağanınızın size, ailenin diğer fertlerine ve evinize alışmasından sonra artık onu ortamında, kafesten dışarı salmanın zamanı gelmiştir. Ve kapı pencerenin kapalı olduğundan emin olunduktan sonra perdeleri kapatarak kafesin kapısını açın. Perdeleri kapatmazsanız papağan camı görmeyebilir. Kısa bir şaşkınlık döneminden sonra papağan dışarı çıkacak ve kafesin tellerine tırmanarak üzerine tüneyecektir. Bir süre bu şekilde gözlemleyin. Sizde oda da olun yine yumuşak bir ton da olumlu sözler söyleyin.

Ev İçi Papağan Uçurmak

Ev İçi Oda da Papağan Uçurmak

Serbest kalan papağan bir süre ortada dolaştıktan sonra eğer ortamı benimsemedi ise tekrar kafesine girecektir. Ulaşılması zor bir yere çıkarsa havanın kararmasını bekleyin. Çevre güvenliğini sağladıktan sonra gece kafes dışında kalabilir. Bu süre zarfında kafesin kapılarını açık bırakın kafesin dışında yem ve suyun olmamasına dikkat edin. Papağanlar akşam hava kararırken ve sabah erken saatlerde yem yedikleri için, en geç sabahleyin kafese girmiş olacaktır. Eğer hala girmemekte ısrar ediyorsa papağanın yerde iken kafesi, açık kapısı önüne gelecek şekilde yanına yaklaştırınız. Tellere gagasıyla tutunarak içeri girecektir. Eğer girmezse son çare olarak elinizle yakalayıp kafesine koyun.

Ev Dışı Papağan Uçurmak

Ev dışı uçurmak ileri ki yıllarda belki tercih edilebilir fakat son derece risklidir. Doğası gereği iyi birer uçucu olan papağanlar, normal şartlarda tekrar sizin yanınıza gelecektir. Bu durum bir sorun çıkmadığı sürece devam eder. Fakat yüksek frekanslı bir ses veya korku verici bir olay karşısında paniğe kapılan papağan, uzaklara giderse, istese de dönemeyebilir. Eğer dışarıda serbest bırakmak istiyorsanız papağanın ayağına bir klips takın ve 1 – 1.5 mt ince bir zincirle el bileğinize bağlayın. Böylece olası bir olumsuz durum karşısında kaçmasını engellemiş olursunuz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mustafa
Mustafa
5 yıl önce

çok yararlı yazı olmuş elinize sağlık