Anasayfa / Hayvanlar / En Bilinen Memeli Hayvan Türleri Ve Özellikleri Nelerdir
En Bilinen Memeli Hayvan Türleri Ve Özellikleri Nelerdir

En Bilinen Memeli Hayvan Türleri Ve Özellikleri Nelerdir

 HAYVANLARIN SINIFLANDIRILMASI

Bilinen tüm hayvanların sınıflandırılması için ilk sayımı 1753 yılında Linneaus tarafından yapılmış ve 4236 sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonra 1911 yılında yapılan sayım sonuçlarına göre 522.400 tür saptanmıştır. Günümüzde ise hayvanların bilinen yaklaşık 2 milyona yakın türü vardır. Zaman içerisinde ki bu artışın sebebi türlerin çoğalmasından ziyade, sınıflandırmada yapılan kriterlerin çoğalmasıdır. Hayvanları ayıran birçok taksonomik kategori vardır. Omurgalılar, omurgasızlar, karada yaşayanlar, suda yaşayanlar, memeliler, eklem bacaklılar gibi çok sayıda kategori bulunmaktadır.

Hayvanlar - Omurgalı ve Omurgasızlar Olarak İkiye Ayrılır

Memeli hayvanlar

Dünyada yaklaşık 4500 memeli hayvan türü bilinmektedir. Memeli hayvanlar; insanların da içerisinde bulunduğu, omurgalıların en gelişmiş türleridir. Genel özellikleri itibari ile sıcakkanlı, akciğer solunumu yapan, etobur, otobur ya da hem etobur hem de otobur olarak beslenen gelişmiş canlılardır. Kalpleri 4 odacıklı olan bu canlılar bir iç iskelete sahiptir. Vücut ısıları metabolizma ile sağlanır.

Sıcakkanlı olmaları itibari ile vücut ısıları dış etkenlerden bağımsızdır. Karada yaşayanların vücut ısılarını koruyan vücudunu kaplayan tüylerdir. Denizde yaşayan memelilerin vücut ısıları ise derilerinin altındaki yağ tabakasıyla korunmaktadır.

Beyinleri gelişmiş olan bu taksonomik kategoride bulunan hayvanların süt ve ter bezleri de gelişmiştir. Çoğalmaları doğumla gerçekleşir ve yavrularını salgıladıkları süt ile beslerler. Yavru doğmadan önce bir süre dişi plasentasında kalır. ( yumurtlayan memeliler de bulunur, doğurmazlar ancak yavru yumurtadan çıkınca süt ile beslerler ) Memeli hayvanlar diyaframa sahiptirler ve aynı zamanda ses telleri bulunur.

Hayvanlar

Memeli Hayvan Türleri Ve Özellikleri

Karada yaşayan memeli hayvanlar

İnek, keçi, koyun, maymun, geyik, zürafa, deve vb. (genel olarak ot ile beslenen memeliler) Aslan, kaplan, sırtlan, kedi, köpek, kurt, çakal vb. (genel olarak et ile beslenen memeliler) (yabani) Bazı memeliler ise kemirici dişleri sayesinde bitkilerin kök veya gövdeleri ile beslenirler. Bunlara örnek olarak sincap, fare, tavşan gibi memeliler verilebilir.

Yüzebilen Memeli Hayvan Türlerinden Balinalar

Suda yaşayan memeli hayvanlar

Balina, fok balığı ve yunus balığı suda yaşayan memeli hayvanlardır.

Uçabilen Kanatlı - Memeli Hayvan YarasalarUçabilen memeli hayvanlar

Yarasa uçabilen memeli hayvandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.