Papağan Eğitimi

Papağan Eğitimi Nasıl Olur?

Papağan Eğitimi

İlk kez papağan sahibi olan kişilerin en çok zorluk çektikleri konuların başında, papağanların nasıl eğitilecekleri gelmektedir. Esasında eğitime yatkın olan papağanlar, doğru yaklaşımlar ile kolayca eğitilebilen hayvanlardır. Ancak bu konuda yeteri kadar bilgisi olmayan kişiler, papağan eğitimi konusunda eğitim setlerine ya da profesyonel eğitmenlere başvurmalıdır. Hassas bir yapıya sahip olan papağanlar, eğitim sürecinde yapılacak yanlışlardan dolayı sahiplerine küsebilir ve eğitime cevap vermeyebilir. Papağanlar eğitilirken oldukça nazik davranılması gereklidir. Kabalıktan hoşlanmayan papağanlar, sahiplerini ya da eğitmenlerini benimsedikleri ölçüde eğitime karşı daha istekli hale gelmektedir.

Sultan Papağanı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Sultan Papağanı Eğitimi Nasıl Yapılır?

En sosyal papağan türü olarak bilinen sultan papağanları, kalabalık ve gürültülü ortamları çok severler. Yalnız kalmaktan ve sessizlikten ise hiç hoşlanmazlar. Ayrıca hoşlarına gitmeyen ortamlarda sürekli olarak bağırarak tepkilerini gösterirler. Aileler ile kısa süre içerisinde uyum sağlayan sultan papağanlarının eğitimi de oldukça kolaydır. Sultan papağanlarının eğitilmesi için samimi ve yakın davranılması gereklidir. Papağan, kendisinden korkulduğunu ya da mesafeli davranıldığını anladığı zaman genellikle eğitime ret davranışı sergilemektedir. Papağanlarda eğitim öncesinde rahatlatma yapmak da verimli bir eğitim açısından büyük öneme sahiptir. Ele alarak okşamak ya da hafif masaj yapmak, papağanın rahatlaması içi alternatif yöntemlerdir.

Jako Papağanı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Jako Papağanı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Konuşkanlıkları ile ön plana çıkan Jako papağanları, geveze papağanlar olarak da bilinmektedir. Özellikle gri renkli olan Jako papağanları, konuşma konusunda en yetenekli papağan türüdür. Bu papağanın konuşmak için eğitilmesinde konuşma sesleri dinletilmelidir. İnsanlar bazen kendileri konuşarak papağanın da tekrar etmesini isterler. Ancak papağanların, insanlarda olduğu gibi bu şekilde öğrenmesi mümkün değildir. Konuşabilen bir papağanın sesini dinlemeleri ve onu taklit ederek öğrenmeleri onlar için et etkili öğrenme biçimidir. Bu amaçla piyasada bulunan çok sayıda papağan eğitim sesleri vardır. Set tercihi yapılırken deneyimli kişiler tarafından hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca Youtube gibi mecralarda bulunan ve sıradan kullanıcılar tarafından hazırlanan bilgiler ile papağan eğitmeye çalışmaktan uzak durulmalıdır.

Cennet Papağan Eğitimi Nasıl Yapılır?

Cennet Papağan Eğitimi Nasıl Yapılır?

Cennet papağanları, uçma konusunda pek yetenekli olmayan ve yalnız yaşamakta da güçlük çeken bir papağan türüdür. Bu türden papağanlar alınırken çift olarak alınmasına dikkat edilmelidir. Cennet papağanları konuşmak konusunda da çok iyi değildir. Ancak oyuncaklarla oynamak en sevdikleri şeyler arasındadır. Bu nedenle farklı eğitim ve oyun parkurları hazırlanarak cennet papağanlarının eğitilmesi sağlanabilir. Cennet papağanlarının eğitilmesi için eğitim setlerinden yararlanmak mümkündür. Ancak seçilecek olan setin cennet papağanlarına yönelik olmasına dikkat edilmelidir. Zira çok sayıda papağan türü vardır ve hepsinin farklı yetenek ile ihtiyaçları söz konusudur. Bu nedenle de rastgele bir eğitim seti kullanmak ya da hepsi için geçerli olan tek bir eğitim seti kullanmak doğru değildir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle