Anasayfa / Hayvanlar / Ebabil Kuşu
Ebabil Kuşunun Hikayesi
Ebabil Kuşunun Hikayesi

Ebabil Kuşu

Herkesi Şaşırtan Ebabil Kuşlarının Bilinmeyenleri Nelerdir?

Ebabil Kuşu

Ebabil kuşu, Kuran’da geçen bir kuştur. Fil suresinde bahsedilen bu kuşların filleri yendiğine inanılır. Ebabil kuşu Kuran açısından ve Müslümanlık açısından çok önemli bir kuştur. Ebabil kuşunun hikayesi şöyledir.

Habeşistan krallığına bağlı Yemen valisi olan Ebrehe San şehrinde ‘’Kulleys ’’ denilen bir kilise yaptırmıştı. Amacı Kabe’ yi ziyaret eden insanları çekmekti. Bunun için kilisesi çok görkemli ve çok büyüktü. Bir adamın buna tepki olarak kiliseye pislemesi üzerine Ebrehe askerlerini alarak Kabe’ye doğru yola çıktı. Amacı Kâbe’yi yıkmaktı. Söylenenlere göre 60.000 askeri ile yola çıktı. Mahmud adındaki büyük bir fil ve yanında başka fillerle birlikte Mekke’ye doğru yola çıktı. Taif şehrine geldiklerinde askerlerinden bir kısmını Mekke’ ye gönderdi. O askerler Hz. Muhammed’in dedesinin ve Kureyş reisinin iki yüzden fazla devesini alıp götürdüler.

Abdülmuttalib Ebrehe’ den develeri geri istediğinde Ebrehe asıl amacının Kâbe’yi yıkmak olduğunu söyledi. O da cevaben develerin kendisinin olduğunu Kâbe’ nin ise Allah’ın olduğunu, Kâbe’yi Allah’ın koruyacağını söyledi. Develeri geri verdi. Ebrehe’ nin ordusu Mekke’ye dayandı. Amaçları Kâbe’ yi iplerle file bağlayarak onu yıkmaktı. Ebrehe’ nin yol kılavuzu olan Nüfeyl büyük fil Mahmud’ un kulağına eğilip ilerlememesini, sağ salim geri dönmesini söyledi. Fil yere çöktü, gitmemek için direndi. O sırada ebabil kuşları ortaya çıktı. Her birinin ayaklarında ve ağızlarında nohut büyüklüğünde taşlar vardı. Bu taşları mermi gibi ordunun üstüne boşalttılar. Bu taşlar rastladığını delip geçiyordu. Askerlerin çoğu orada öldü. Ebabil kuşu Kabe koruyucuları olarak da nitelendirilebilen bir kuştur. Fil ordusu dağıldı. Ebrehe’ de dönerken ki yolda öldü. Kâbe ise olduğu gibi kaldı.

Ebabil Kuşu Nasıldır?

Ebabil kuşu resmi, dendiği zaman ortaya kırlangıca benzeyen bir kuş resmi çıkar. Ülkemizde 4 farklı tür yaşamaktadır. Bunlar koyu kahverengi ebabil, boz ebabil, küçük ebabil ve ak karınlı ebabildir. Ebabil kuşu sesi çok tizdir. Google’a ebabil kuşu sesi dinle yazdığınız zaman yakalanmış kuşların seslerini dinleyebilirsiniz. Daha doğrusu uçtuklarında bu tiz sesleri çıkartırlar. Çok hızlı olduklarından yakalaması da zordur.

Ebabil Kuşu Resmi

Ebabil Kuşları Nerede Yaşar, Ebabil Kuşu Ne Yer?

Çok hızlı hareket eden kuş türlerinde neredeyse birincidirler. Ebabil kuşu yuvası dendiği zaman bunu genelde çok yüksek

yerlerde aramalıyız. Şehir hayatını seven bu kuşlar yüksek evlerin en uç kısımlarına yaparlar. Havada uçan böceklerden beslenirler. Yeryüzüne inmeyi pek sevmezler. Bu yüzden uçan böcekleri yemesi çok doğal bir durumdur.

Ebabil kuşu fiyatı diye sorulduğunda kesin bilgiler çıkmayacaktır. Çünkü muhabbet kuşu gibi satılan bir kuş değildir ve aşırı hızlı olduklarından yakalanması çok zordur.

Günümüzde ebabil kuşu dövmesi en çok yaygın olan dövmelerden biridir. Yapıldığında Anka kuşunu anımsatsa da oldukça güzel durduğu bir gerçektir.

Ebabil Kuşu
Ebabil Kuşu
Ebabil kuşu sesi, hikayesi, nerede yaşadıkları, neler yedikleri ve islâm ile ne tür bağlantıları olduğunu anlattık. Kur'anda hangi surede geçtiği hakkında bilgi verildi.
Papağanlar Bilgi Portalı

Bir Yorum Var

  1. Bu kuşları doğal hayatta görmek mümkün mü acaba nasıl görürüz çok merak ediyorum da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.