Hayvanlar

Ebabil Kuşu

Ebabil Kuşu

Ebabil Kuşu Anlamı

Sağangiller familyasına ait olan ebabil kuşunun bilimsel ismi de Apus Apus’tur. Leylek tarzı ya da gök güvercini gibi göçmen bir kuş türü olan ebabil kuşu, sonbahar ayları geldiğinde toplu olarak, Güney Yarım Küre’ye göçerler. Genel olarak havaların ısınmasıyla yani nisan ayıyla birlikte, ülkemize göç eden bu kuşlar martılar gibi hem kentlerde hem de doğa da yaşarlar. Ebabil kuşunun anlamı bereket ve hayırdır.

Çok eski tarihlerde yalnızca Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün gibi yerlerde rastlanan bu kuşlar yani Ebabil kuşları, 90’lı yıllardan itibaren, ülkemizde de görülmeye başlanan bir tür olmuştur. Bunun en büyük sebebi ise dünya genelinde yaşanan iklim değişikliği, küresel ısınma ve bundan dolayı ortaya çıkan, sorunlardır.

Ebabil Kuşu Anlamı

Ebabil Kuşu Sesi

Üreme haricinde uyumak için dahi yere inmeyen Ebabil kuşları, en çok merak edilen ve en çok araştırma yapılan kuşlardan biridir. Özellikle yuva yapmak için, binaları ve  çatıları tercih eder. Ayrıca uzak ve erişilemeyecek şekilde alanlarda  yuva yaparlar. Ebabil kuşları, halk arasında “baharın müjdesi” olarak adlandırılır. Ebabil kuşunu gören kişilerin şanslı olduğunu  düşünülür.

Ebabil kuşlarının yuvalarını görmek biraz zordur.  Üç alanlarda  barınırlar ve yuvalarına giriş çıkışları çok hızlıdır. Akşamları Bu kuşların ötüşünü duymak ve kisa süre için olsa da görmek mümkündür. En önemli özellikleri sürekli gökyüzünde olmalarıdır. Yalnız üremek için inen kuşlardır. Ebabil kuşu sesi tizdir.

Ebabil Kuşu Sesi

Ebabil Kuşu Hikâyesi – Kısaca Özeti

Ebabil kuşlarına Fil Suresi’nde yer verilmiştir. Kuran-Kerim’de geçen kuş Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmak amacıyla gelmiş olan; o dönemin kötü olan ve İslama karşı düşmanlık yapan Ebrehe ve ordusuna gagalarıyla taşıdıkları taşları atıp, mağlup olmalarına sebep olmuşlardır. Yıllık olarak yaklaşık, 200 bin km uçan bu kuşlar, tek eşe sahiptir. Eşler, kuşlardan biri ölünceye dek, hiç bir zaman ayrılmazlar. . Yavru olan bir ebabil kuşu, günlük  10 bin böceğe kadar yiyebilir. Ebabil kuşu hikayesi çok ilgi çekicidir.

Herkesi Şaşırtan Ebabil Kuşlarının Bilinmeyenleri Nelerdir?

Ebabil kuşu, Kuran’da geçen bir kuştur. Fil suresinde bahsedilen bu kuşların filleri yendiğine inanılır. Ebabil kuşu Kuran açısından ve Müslümanlık açısından çok önemli bir kuştur. Ebabil kuşunun hikayesi şöyledir.

Ebabil Kuşu Hikâyesi

Habeşistan krallığına bağlı Yemen valisi olan Ebrehe San şehrinde ‘’Kulleys ’’ denilen bir kilise yaptırmıştı. Amacı Kabe’ yi ziyaret eden insanları çekmekti. Bunun için kilisesi çok görkemli ve çok büyüktü. Bir adamın buna tepki olarak kiliseye pislemesi üzerine Ebrehe askerlerini alarak Kabe’ye doğru yola çıktı. Amacı Kâbe’yi yıkmaktı. Söylenenlere göre 60.000 askeri ile yola çıktı. Mahmud adındaki büyük bir fil ve yanında başka fillerle birlikte Mekke’ye doğru yola çıktı. Taif şehrine geldiklerinde askerlerinden bir kısmını Mekke’ ye gönderdi. O askerler Hz. Muhammed’in dedesinin ve Kureyş reisinin iki yüzden fazla devesini alıp götürdüler.

Abdülmuttalib Ebrehe’ den develeri geri istediğinde Ebrehe asıl amacının Kâbe’yi yıkmak olduğunu söyledi. O da cevaben develerin kendisinin olduğunu Kâbe’ nin ise Allah’ın olduğunu, Kâbe’yi Allah’ın koruyacağını söyledi. Develeri geri verdi. Ebrehe’ nin ordusu Mekke’ye dayandı. Amaçları Kâbe’ yi iplerle file bağlayarak onu yıkmaktı. Ebrehe’ nin yol kılavuzu olan Nüfeyl büyük fil Mahmud’ un kulağına eğilip ilerlememesini, sağ salim geri dönmesini söyledi. Fil yere çöktü, gitmemek için direndi. O sırada ebabil kuşları ortaya çıktı. Her birinin ayaklarında ve ağızlarında nohut büyüklüğünde taşlar vardı. Bu taşları mermi gibi ordunun üstüne boşalttılar. Bu taşlar rastladığını delip geçiyordu. Askerlerin çoğu orada öldü. Ebabil kuşu Kabe koruyucuları olarak da nitelendirilebilen bir kuştur. Fil ordusu dağıldı. Ebrehe’ de dönerken ki yolda öldü. Kâbe ise olduğu gibi kaldı.

Ebabil Kuşu Nasıldır?

Ebabil kuşu resmi, dendiği zaman ortaya kırlangıca benzeyen bir kuş resmi çıkar. Ülkemizde 4 farklı tür yaşamaktadır. Bunlar koyu kahverengi ebabil, boz ebabil, küçük ebabil ve ak karınlı ebabildir. Ebabil kuşu sesi çok tizdir. Google’a ebabil kuşu sesi dinle yazdığınız zaman yakalanmış kuşların seslerini dinleyebilirsiniz. Daha doğrusu uçtuklarında bu tiz sesleri çıkartırlar. Çok hızlı olduklarından yakalaması da zordur.

Ebabil Kuşu Ne Yer?

Ebabil Kuşu Ne Yer?

Ebabil kuşu, çeşitli böcek türleri ile beslenmeyi tercih eden bir kuştur. Besinlerini genellikle havada yakaladığı böceklerden alır. Ebabil kuşlarının beslenmesi için,  yağlı olmayan kıyma da ideal olacaktır. Aynı şekilde ebabil kuşlarının beslenmesi için, kedi maması da tercih edilir.

Ebabil kuşu ne yer diye merak edilir. Genellikle küçük böcek türlerini tercih eden kuştur.  Ebabil kuşlarının beslenme düzenleri içerisinde farklı böcekler bulunur. Küçük böcekleri tüketerek,  beslenmeyi tercih ederler. Ebabil kuşları etçil kuş türlerinden biridir ve evde beslemeniz gerekirse ona kıyma verebilirsiniz.

Çok hızlı hareket eden kuş türlerinde neredeyse birincidirler. Ebabil kuşu yuvası dendiği zaman bunu genelde çok yüksek yerlerde aramalıyız. Şehir hayatını seven bu kuşlar yüksek evlerin en uç kısımlarına yaparlar. Havada uçan böceklerden beslenirler. Yeryüzüne inmeyi pek sevmezler. Bu yüzden uçan böcekleri yemesi çok doğal bir durumdur.

Ebabil kuşu fiyatı diye sorulduğunda kesin bilgiler çıkmayacaktır. Çünkü muhabbet kuşu gibi satılan bir kuş değildir ve aşırı hızlı olduklarından yakalanması çok zordur.

Günümüzde ebabil kuşu dövmesi en çok yaygın olan dövmelerden biridir. Yapıldığında Anka kuşunu anımsatsa da oldukça güzel durduğu bir gerçektir.

Ebabil Kuşları Nerede Yaşar?

Ebabil Kuşları Nerede Yaşar?

Ebabil kuşları, göçmen kuşlar arasında yer alır. Türkiye’nin soğuk bir iklime sahip olmasından ötürü,  özellikle kış mevsiminde Afrika’ya göç ederler. İlkbahar mevsiminin sonuna doğru ise yeniden Türkiye’ye göçerler. Ebabil kuşu nerede yaşar sorusunu cevabı, budur.  Ebabil kuşlarının genel olarak ömür süreleri en fazla 27 senedir. Sürüler halinde ve yüksek dikkat çekici çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üzerinde  durma özellikleri yoktur. Bu yüzden diğer kuşlardan çok farklıdırlar. Ülkemize genel olarak bakıldığında, ebabil kuşu çeşidi olarak dört tanesi bulunur.

Ebabil Kuşu Fiyatı

Ebabil Kuşu Fiyatı

Türkiye’de çok az olan ve özellikleri, görünümü ve sesleri ile  yoğun ilgi çeken Ebabil kuşu fiyatı tam olarak bilinmese de genel de pahalıdır. Eğer bir yer de ebabil Kuşu görürseniz kuşu elinize alarak, yukarı doğru atmanız gerekir. Yüksek bir alandan bıraktığını, zaman da kendiliğinden yolunu bulur. Her zaman kendi doğasında mutlu olan bir kuştur.  Yiyecek olarak havada yakaladığı böcekleri tercih  ettiği için farklı tür şeyler verseniz dahi yemek istemez. Bundan dolayı en doğrusu kendi doğasına bırakmak olacaktır.

Ebabil Kuşu Özelikleri

Ebabil Kuşu Özelikleri

Ebabil, gökyüzünde uçarken, siyah renkte görünen bir kuştur.  Asıl rengi ise açık kahverengidir. Uçarken kanatlarını hiç bir zaman kapatmayan ebabil Kuşları çok seri olarak hareket etmeleriyle tanınır. Diğer canlılardan uzak durmayı tercih eden hızlı ve atik olan  bu kuşu yerde yürürken görmek imkansız bir durumdur. Bu kuş türünün yuvası genellikle uç noktalarda bulunur. Uyuma amaçlı olarak da yeryüzüne inmeyen ebabil kuşları uykuya da yine gök yüzünde dalar.  Ebabil kuşu özellikleri, aşağıdaki gibidir;

Sağangiller familyasına ait olan bu kuş, yaklaşık olarak 16- 17 cm boylarında, kahverengi ya da siyah renkli, şehirlerde ve açık alanlarda yaşayan bu kuşlar çoğu zaman kırlangıç ile benzetilir. Kırlangıçlara göre daha uzun boyları vardır, ayrıca kavisli bir yapıları vardır. Hem geceleri hem de gündüzleri havada durur. Uçarken uyuma özellikleri vardır.  Üreme dönemleri geldiği zaman binalara yaptıkları yuva ve kayalıkları tercih ederler.

Diğer kuşlar gibi ayaklarının üzerinde dik bir şekilde durmaları mümkün değildir. Beslenme amaçlı çok nadir olarak yere inerler. Atik ve çok hızlı bir yapıları vardır. İnsanlara değişik gelen bu kuşlar, yazları en yükseğe uçarlar. Ömürleri 20-25 senedir. Gökyüzünde uçarken dahi kanatlarını hiç bir zaman kapatmazlar ve o şekilde uyurlar.

Ebabil Kuşu Görmek

Ebabil Kuşu Görmek

Rüyada ebabil kuşu görmek birçok kişi vardır ve bu rüyaların anlamını merak ederler. Rüyada ebabil kuşu görmek, genel olarak, hayırlı bir rüyadır. Bu rüya, özellikle rüya sahibi açısından oldukça büyük bir hayır ve mutluluğa işaret olarak kabul edilir. Ebabil kuşları, bilindiği üzere fiili orduyu mağlup etmiş, kutsal bir görev üstlenen, mucizevi bir görevi yerine getirmiş kuşlar olarak ve kabul edildiği için, Allah’ ın askerleri olan kuşlardır.

Rüyada ebabil kuşu gören kişi, birçok murada tahsil olur.  Özellikle sizi seven,  halden anlayan, hayırlı ve mutlu günler yaşanacağına, hayatınızda ki kötü zamanların bu sayede aşılacağına, yeni bir haneye, kendisini güçlü ve iyi hissetmeye, şükür etmeye, küs olunan kişilerle aralarındaki buzların eriyeceğine ve tartışmaların sona ereceğine, birçok mutluluğa yorulur. Ebabil kuşunun rüyasında gören ve kişi, şanslı olarak kabul edilir. Gerçek hayatta ebabil kuşu görmek, çok zordur. Nadir olarak gören kişi de şanslı olarak kabul edilir.

Ebabil Kuşu Dövmesi

Ebabil Kuşu Dövmesi

Ebabil kuşu diğer kuşlara ya da hayvanlara göre birçok farklı özelliklere sahip olduğundan dolayı, araştırmalara da genel olarak konu olan özel bir kuş türüdür. Ebabil kuşu dövmesi çok sık tercih edilir.  Hem çok anlamlı bir dövmedir hem de kuşun tasarımı bakımından, dikkat çeker. En çok tercih edilen dövme türlerinden biri olduğu söylenebilir. Kanatları açık bit şekilde işlenir. Bu kısa bilindiği üzere, diğer bir ismi ile zümrüdü anka kuşu hüma kuşu gibi isimlerde verilir. Her yer de farklı bir isimle anılır. Bu mucize ve efsanesi olan kuş çok uzun yıllar yaşar ve tüylerinin dikkat çekiciliği ile herkesin merak ettiği bir kuştur.  Hatta ebabil kuşlarının uyuması bile uçarken olur. Bu bile çok değişik bir durumdur. Bu yüzden ebabil kuşu dövmesi uğur getirdiğine inanılarak, çoğu kişi tarafından tercih edilir.

Ebabil Kuşu Yavrusu

Ebabil Kuşu Yavrusu

Ebabil kuşu, ayakları yapısı kısa olan ve bundan dolayı, yerde yürürken zorluk çeken bir kuş türüdür. Günün büyük bir bölümünü ı hava da kalarak geçirdiği bilinen değişik bir kuştur.  Yaklaşık olarak altı ay hiç yere inmeden, havada kalabildiği söylenir. Dik yüzeylerde rahat bir şekilde tutunma özelliği bulunur. Bu özelliğe bağlı olarak, yuvasını genellikle dik duvarlara ve uç noktalara yapar.

Ebabil kuşu yavrusu, diğer kuş yavrularına göre, çok daha farklıdır.  Bunun sebebi, bu türün yaşamının büyük bir kısmının, havada geçmesidir. Ne kadar tuhaf bir durum olarak görünse de, bu kuşlar uçarken çiftleşebilir, uyuyabilir.  Vücutları gökyüzündeki  yaşama adapte bir vaziyettedir ve kanatları oldukça karmaşıktır. Farklı motifler bulunur.  Ebabil kuşu yavruları da küçük böcekleri yiyerek beslenir. Doğdukları zaman, renkleri siyah olsa da biraz büyüyünce kahverengi renge bürünürler. Her türlü değişik olan ve özel olan bu kışları herkes araştırır ve merak eder.

Ebabil Kuşu Türkiye' de Var Mı?

Ebabil Kuşu Türkiye’de Var Mı?

Ebabil kuşu yaşamlarının büyük bir bölümünü uçarak ve gökyüzünde süzülerek geçirirler. Ebabil kuşlarının birçok türü bulunur. Türkiye’de genellikle ilkbahar mevsimi itibari ile görülmeye başlar, sonbaharda güney ülkelere göç ederler.

Sürüler halinde uçan bu kuşlar, oldukça atiktir ve tiz çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üzerinde diğer kuşlar türleri gibi durmazlar, bunun sebebi bacaklarının aşırı kısa olmasıdır. Ebabil kuşu Türkiye’ de var mı ı diye merak edenler de vardır. Ülkemizde ebabil kuşu çeşitlerinden dört tanesi bulunur. Bu kuşlar göçmen kuşlar sınıfına girer ve herkese görünmezler.

Ebabil Kuşu Uğur Getirir Mi?

Ebabil Kuşu Uğur Getirir Mi?

Üremek zamanı haricinde uyumak için dahi yere inmeyen Ebabil kuşları, insanların en çok araştırma yaptığı kuş türlerinin başında gelir. Çok yüksek binalarda çatılarının en uç ve erişilemeyecek yerlerine yuva yaparlar. Ebabil kuşları, halk arasında baharı müjdelemek olarak kabul edilir. Ebabil kuşunu herkes görmediği için, görebilen kişiler şanslı sayılır.

Ebabil Kuş türlerinin bazen bazı kişiler görür ama kırlangıç sanatlar. Bunun sebebi, genel görüntülerinin kırlangıça çok fazla benzemesidir. Aslında farklı özellikleri vardır. Bu da anatomim yapılarıdır. Ebabil kuş türlerinin omurgaları eğridir ve dik bir şekilde durmazlar, aynı zamanda ayakta durmakta güçlük çekerler. Ebabil kuşu uğur getirir mi diye merak edenler için bu sorunun cevabı, evettir.

Ebabil Kuşu Eve Girerse Ne Yapılmalı?

Ebabil Kuşu Eve Girerse Ne Yapılmalı?

Yaptığım birçok araştırma Ebabil kuşlarının yakalanmasının nerdeyse imkansız olduğunu ve genel olarak cuma günleri, cuma namazı saatlerinde evlere ya insanların oldukları yerlere girdiği görülmüştür. Ebabil kuşu eve girerse ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, bu kuş bereket getirir. Hem gece hem gündüz havada kalırlar ve uçarken uyuma özelliğine sahiptirler.

Sadece üreme zamanlarında yere inen bu kuşlar, kayalıklarda ve erişilmez yuvalarında uyurlar. Bu kuş eve girdiği zaman, onu doğal tabiatına bırakmak gerekir.

Ebabil Kuşu Eve Girerse Ne Anlama Gelir?

Ebabil Kuşu Eve Girerse Ne Anlama Gelir?

Ebabil Kuşu her eve girmez, genel de seri ve hızlı bir şekilde hareket ettiği için, kaçar ve yakalamak mümkün değildir. Çok nadir olarak evinde ebabil kuşu gören kişiler, ebabil Kuşu eve girerse ne anlama gelir diyerek, araştırmalar yapar. Ebabil kuşu bir eve rastgele bir zamanda girmez. Genellikle cuma günleri, cuma saatinde görülür. Mübarek bir kuştur ve Kur’an’ da ismi geçer. Çok bereketli ve özel derinliği olan bir kuş olduğu için, eve Ebabil Kuşu girmesi çok hayra yorulur. Yani son derece mutluluk verici bir olay olarak kabul edilir. Bu sizin şanslı olduğunuzun bir göstergesidir.

Ebabil Kuşu Kıyamet Alâmeti Mi?

Ebabil Kuşu Kıyamet Alâmeti Mi?

Ebabil kuşu kıyamet alameti mi diye de çoğu zaman bu tarz sorular ile karşılaşmak mümkündür. Ebabil Kuşu eski yıllarda daha çok Mekke’ de görülürken, Türkiye’ de yaklaşık 30 yıldır görülen bir kuş türüdür. Ebabil kuşu dini açıdan çok önemli bir yere sahiptir ama kıyamet alameti olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur. Bu kuş diğer canlı türlerine göre çok değişik bir yapıya ve özelliğe sahip olduğu için, bereketli ve hayırlı olarak görülür. Uğur getirdiğinize inanılan bir kuştur. Bu kuşu gören kişiler, kendilerini manevi olarak iyi hisseder.

Gerçekte Ebabil Kuşu Görmek Ne Anlama Gelir?

Gerçekte Ebabil Kuşu Görmek Ne Anlama Gelir?

Gerçekte ebabil kuşu görmek ne anlama gelir ya da rüyada ebabil kuşu görmek ne anlama gelir diye, çoğu zaman araştırmalar yapılır. Hem gerçekte hem de rüyada ebabil kuşu görmek, kişi açısından çok iyidir. Bu herkese kısmet ilan olan bir durum değildir. Gerçekte ebabil kuşu görmek, o kişiye bereket ve uğur geleceği anlamına gelir. Kişinin sıkıntısından kurtulacağına yorulur. Özellikle evine ebabil kuşu girip, gören kişi, birçok konu da mutluluk verici olaylar yaşar.

Ebabil Kuşu Zarar Verir Mi?

Ebabil Kuşu Zarar Verir Mi?

Çoğu kişinin bu konuda araştırma yaptığı şeylerden biri de ebabil kuşu zarar verir mi sorusudur. Ebabil kuşu, dik durma özelliği olmayan ve göçmen bir kuştur. Onu görmek ya da yakalamak çok düşük bir ihtimaldir. Çok hızlı bir şekilde hareket ettiği için, bir insanla aynı ortamda olması zor olacaktır. Kaçar ve görünmek istemezler. Bu yüzden de zarar verme gibi bir durum söz konusu değildir. Ebabil kuşları aksine çok farklı ve maneviyatı yüksek hissettiren bir kuştur. Birçok efsanede de anka kuşu ya da hüma kuşu olarak anılır.

Ebabil Kuşu Buldum

Ebabil Kuşu Buldum

Ebabil kuşu buldum diyorsanız, öncelikle yavru ya da yetişkin ise de elinize alabilirsiniz. Özellikle uçamıyorsa ,bu çok önemlidir. Ebabil kuşunu zarar vermeden yukarı doğru fırlatmak ya da yüksek çatıdan aşağıya doğru bırakmak , uçmasını sağlar. Beslemek istiyorsanız, ıslak kedi maması ya da yağsız kıyma uygun olacaktır. Bu kuş insanlardan kaçtığı için, muhtemelen elinizden yemek istemez. Bu yüzden vakit kaybetmeden onu doğal yaşamına bırakırsanız, kendisi havada böcek avlayarak, beslenecektir.

Ebabil Kuşu Buldum Nereye Teslim Edilir?

Ebabil Kuşu Buldum Nereye Teslim Edilir?

Ebabil kuşu buldum nereye teslim edeyim diye araştırma yalan kişiler de vardır. Ebabil kuşu bulduğunuz zaman, kimseye teslim etmenize gerek yoktur. Evinize ya da iş yerinize giren ebabil kuşunu, yüksek bir yerden uçmasını sağlayarak, bırakmanız gerekir. Bu kuşlar havada uçarak yaşayan kuşlardır. Yere inmek istemezler, sadece üreme amaçlı inerler. Bu yüzden uçmasını sağlamak gerekir.

Ebabil Kuşu Yere İnerse Ne Olur?

Ebabil Kuşu Yere İnerse Ne Olur?

Ebabil kuşu bilindiği üzere yaşamının gece ve gündüzünü gök yüzünde geçirir. Ebabil kuşu yere inerse olur diye sorulur. Muhtemelen uçması ile ilgili bir sorunu olabilir ya da üremek için inmiş olabilir. Bu şekilde gördüğünüz zaman, avuçlarınıza alıp, uçurabilirsiniz. Genelde gören kişi için çok heyecan verici bir durumdur. Diğer kuşlardan farklıdır ve dini olarak çok önemli bir hayvandır. Bereketi, bolluğu simgeler. Gören kişiler de mutlaka heyecan olur.

Ebabil Kuşu Buldum, Ne Yapmalıyım?

Ebabil Kuşu Buldum, Ne Yapmalıyım?

Ebabil kuşu buldum ne yapayım diye merak ediyorsanız, yapacağınız tek şey Ebabil kuşunu bırakmaktır. Eğer yavru ve uçamıyorsa, yukarıya atarak kendiliğinden uçmasını sağlayabilirsiniz. Ebabil kuşu bulmak çok zordur. Ebabil kuşları çok hızlı hareket eder. Onlarla aynı ortamda uzun süre bulunmak neredeyse imkansız bir durumdur. Bu yüzden gören ya da bulan kişi şanslı sayılır. Eğer siz de bu kuşu gördüyseniz o anın heyecanı ile ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

15 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Meltem Can
Meltem Can
6 yıl önce

Bu kuşları doğal hayatta görmek mümkün mü acaba nasıl görürüz çok merak ediyorum da

Ayberk
Ayberk
3 yıl önce
Cevapla  Meltem Can

Bizim apartmandaki direlerden birinin mutfağına girmiş bizde az önce ebabil kuşunu doğaya saldık onun evi doğa olduğu için eviyle buluştu bizlerde çok mutlu olduk🙏👏

Anonim
Anonim
2 yıl önce
Cevapla  Meltem Can

Bende var görmek isterseniz

Ramazan
Ramazan
2 yıl önce
Cevapla  Meltem Can

Ben yeni buldum bir tane kanadı kırık isterseniz verebilirim.

Anonim
Anonim
2 yıl önce
Cevapla  Meltem Can

Bugun nasip oldu misafirim oldu uçamıyor biraz besleyip nasipse salıvereceğim

Suad alkan
Suad alkan
2 yıl önce
Cevapla  Meltem Can

1975 yılında İstanbul Kanarya mah. Minaresine konmuş
Oradan şerefeye düşmüş ancak yüksek bir yerden kendini atarak uçabilen bu kuşu ben orada görmüştüm Türkiyede 4-5 tane bulunuyormuş
GGörürsünüz ama nasıl bilmiyorum

Demir BEY...
Demir BEY...
10 ay önce
Cevapla  Meltem Can

İki gün önce kedilerin ağzından aldım balkonuma koydum su ve kıyma verdim pek yediği söylenemez yüksekten firlatmama rağmen uçamadı mecbur tekrar balkona getirdim birlikte yaşıyıp gidiyoruz inşallah birgün uçar bende rahatlarım

ebabil
ebabil
4 yıl önce

fiyatını soranlar mı var manyak bu guşçu milleti, yararlı buldum evde duruyor şuan

Kemal
Kemal
1 yıl önce
Cevapla  cicikus

DÜN BENDE BULDUM BİRTANE YETİŞKİN BESLİYOEUM

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
1 yıl önce
Cevapla  Kemal

Merhabalar Kemal Bey, evcil olarak beslenmesi pek uygun değil ebabil kuşunu yüksek bir yerden doğaya salmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde hayatını sonlandırabilir.

Akın demircan
Akın demircan
1 yıl önce

Aynisi bende var daha yavru uçamıyor satmayı düşünüyorum aslında ama kıyamıyorum

Nida
Nida
1 yıl önce

Ben bugün kelkitte rastladım daha doğrurusu balkonumuza gördüm kar yağdığı için donmak üzereydi şuan sıcak bir şekilde uyuyor kiş olduğu daha doğrurusu kar yağdığı için dışarı bırakmalı sizin dediğiniz gibi ucurmalimiyim??? Acil

Türkan
Türkan
1 yıl önce
Cevapla  Nida

Merhaba bende dün fırtına yagmurda balkonuma düştü aldm evde bir gece baktım ertesi gün kanat çırptı balkondan havalandırdm uçtu gitdi.eger sizinkide kendine gelmişse zaten kanatlarını açmaya başlayacak.kanatlarının kırık olmadıgından emin olun ve iyi gözüküyorsa uçurun.uçabilmesi için biraz yüksek yerden bırakmalısınız

Zariniso
Zariniso
1 yıl önce

Bende var bu kuşun çocuğu çok küçük. Ne yapmak bilmiyorum