Hayvanlar

Ebabil Kuşu

Ebabil Kuşunun Hikayesi

Herkesi Şaşırtan Ebabil Kuşlarının Bilinmeyenleri Nelerdir?

Ebabil Kuşu

Ebabil kuşu, Kuran’da geçen bir kuştur. Fil suresinde bahsedilen bu kuşların filleri yendiğine inanılır. Ebabil kuşu Kuran açısından ve Müslümanlık açısından çok önemli bir kuştur. Ebabil kuşunun hikayesi şöyledir.

Habeşistan krallığına bağlı Yemen valisi olan Ebrehe San şehrinde ‘’Kulleys ’’ denilen bir kilise yaptırmıştı. Amacı Kabe’ yi ziyaret eden insanları çekmekti. Bunun için kilisesi çok görkemli ve çok büyüktü. Bir adamın buna tepki olarak kiliseye pislemesi üzerine Ebrehe askerlerini alarak Kabe’ye doğru yola çıktı. Amacı Kâbe’yi yıkmaktı. Söylenenlere göre 60.000 askeri ile yola çıktı. Mahmud adındaki büyük bir fil ve yanında başka fillerle birlikte Mekke’ye doğru yola çıktı. Taif şehrine geldiklerinde askerlerinden bir kısmını Mekke’ ye gönderdi. O askerler Hz. Muhammed’in dedesinin ve Kureyş reisinin iki yüzden fazla devesini alıp götürdüler.

Abdülmuttalib Ebrehe’ den develeri geri istediğinde Ebrehe asıl amacının Kâbe’yi yıkmak olduğunu söyledi. O da cevaben develerin kendisinin olduğunu Kâbe’ nin ise Allah’ın olduğunu, Kâbe’yi Allah’ın koruyacağını söyledi. Develeri geri verdi. Ebrehe’ nin ordusu Mekke’ye dayandı. Amaçları Kâbe’ yi iplerle file bağlayarak onu yıkmaktı. Ebrehe’ nin yol kılavuzu olan Nüfeyl büyük fil Mahmud’ un kulağına eğilip ilerlememesini, sağ salim geri dönmesini söyledi. Fil yere çöktü, gitmemek için direndi. O sırada ebabil kuşları ortaya çıktı. Her birinin ayaklarında ve ağızlarında nohut büyüklüğünde taşlar vardı. Bu taşları mermi gibi ordunun üstüne boşalttılar. Bu taşlar rastladığını delip geçiyordu. Askerlerin çoğu orada öldü. Ebabil kuşu Kabe koruyucuları olarak da nitelendirilebilen bir kuştur. Fil ordusu dağıldı. Ebrehe’ de dönerken ki yolda öldü. Kâbe ise olduğu gibi kaldı.

Ebabil Kuşu Nasıldır?

Ebabil kuşu resmi, dendiği zaman ortaya kırlangıca benzeyen bir kuş resmi çıkar. Ülkemizde 4 farklı tür yaşamaktadır. Bunlar koyu kahverengi ebabil, boz ebabil, küçük ebabil ve ak karınlı ebabildir. Ebabil kuşu sesi çok tizdir. Google’a ebabil kuşu sesi dinle yazdığınız zaman yakalanmış kuşların seslerini dinleyebilirsiniz. Daha doğrusu uçtuklarında bu tiz sesleri çıkartırlar. Çok hızlı olduklarından yakalaması da zordur.

Ebabil Kuşu Resmi

Ebabil Kuşları Nerede Yaşar, Ebabil Kuşu Ne Yer?

Çok hızlı hareket eden kuş türlerinde neredeyse birincidirler. Ebabil kuşu yuvası dendiği zaman bunu genelde çok yüksek

yerlerde aramalıyız. Şehir hayatını seven bu kuşlar yüksek evlerin en uç kısımlarına yaparlar. Havada uçan böceklerden beslenirler. Yeryüzüne inmeyi pek sevmezler. Bu yüzden uçan böcekleri yemesi çok doğal bir durumdur.

Ebabil kuşu fiyatı diye sorulduğunda kesin bilgiler çıkmayacaktır. Çünkü muhabbet kuşu gibi satılan bir kuş değildir ve aşırı hızlı olduklarından yakalanması çok zordur.

Günümüzde ebabil kuşu dövmesi en çok yaygın olan dövmelerden biridir. Yapıldığında Anka kuşunu anımsatsa da oldukça güzel durduğu bir gerçektir.

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzman Görüşleri “Ebabil Kuşu

 1. Papağan Sahibi Meltem Can Meltem Can dedi ki:

  Bu kuşları doğal hayatta görmek mümkün mü acaba nasıl görürüz çok merak ediyorum da

  1. Papağan Sahibi Ayberk Ayberk dedi ki:

   Bizim apartmandaki direlerden birinin mutfağına girmiş bizde az önce ebabil kuşunu doğaya saldık onun evi doğa olduğu için eviyle buluştu bizlerde çok mutlu olduk🙏👏

  2. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

   Bende var görmek isterseniz

  3. Papağan Sahibi Ramazan Ramazan dedi ki:

   Ben yeni buldum bir tane kanadı kırık isterseniz verebilirim.

  4. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

   Bugun nasip oldu misafirim oldu uçamıyor biraz besleyip nasipse salıvereceğim

  5. Papağan Sahibi Suad alkan Suad alkan dedi ki:

   1975 yılında İstanbul Kanarya mah. Minaresine konmuş
   Oradan şerefeye düşmüş ancak yüksek bir yerden kendini atarak uçabilen bu kuşu ben orada görmüştüm Türkiyede 4-5 tane bulunuyormuş
   GGörürsünüz ama nasıl bilmiyorum

 2. Papağan Sahibi ebabil ebabil dedi ki:

  fiyatını soranlar mı var manyak bu guşçu milleti, yararlı buldum evde duruyor şuan

  1. Papağan Sahibi cicikus cicikus dedi ki:

   Merhabalar, evet fiyat konusunda kesin bilgi bulunmamaktadır. Bunu soran arayan oldukça fazla kişi sayısı var. Elimizden geldiğince doğru bilgiye ulaştırmaya çalışıyoruz ebabil kuşunu merak eden herkesi.