Papağan Eğitimi

Papağan Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi Papağan

Papağanlar kuş türleri arasında yer almaktadır. Bu papağanlar genellikle parlak tüylere ve kıvrak gagalara sahipler. Özellikle sıcak bölgelerde, yerlerde yaşayan türler arasına girmekteler. Halk arasında papağanların konuştuğu bilinmekte. Yapmış oldukları taklitlerle, konuşabilme kabiliyetine sahipler. Bu kabiliyetleri sayesinde diğer hayvanlara göre daha farklı kılmakta. Hemen hemen yer yerde ilgi gördüklerine şahit oluruz. Bu yüzden evcil hayvanlar oldukları için evde besleyip, bakmak için oldukça ideal bir seçim olmaktadır.

Papağan Tuvalet Eğitim

Papağanların bir diğer özelliği ise çok sakin olmalarıdır. Herhangi bir saldırma, tırmalama durumları olmaz. Özellikle ağaçlarda yaşamayı çok severler. Bu yüzden ağaçta yaşamak onları mutlu eder. Çıkarmış oldukları sesler ve yapmış oldukları taklitler sayesinde evde beslemeye oldukça uygun bir hayvan türüdür. Bu kuş türlerini de kafes içerisinde beslemekte herhangi bir sorun yoktur. Kafes içine koyduktan sonra mutlaka kemirmeleri için ağaç kabuklarına benzer olan şeyler koymayı ihmal etmemek gerekir.

Çok iyi bir hafızaya sahip oldukları için; söylemiş olduğunuz, tekrar etmesini istediğiniz şeyleri tekrar edebilme özelliklerine sahipler. Bunu sadece evcil olan papağanlar yapabilir. Doğada yaşamış olan papağanların bunu yapabilme özellikleri yoktur. Konuşma özelliğinin yanı sıra papağan eğitimi verebilme şansı da vardır. Çok akıllı ve güçlü hafızaya sahip olmaları sayesinde bu işleri gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

jako Papağanı Tuvalet Eğitimi

Papağanlar Nasıl Beslenir?

Evcil papağan ile doğal ortamda yaşamış olan papağanların beslenme şekli ile papağan tuvalet eğitimi arasında farklılık gösterme durumları vardır. Her ikisinin de beslenme ve tuvalet eğitimlerinin göstermiş olduğu farklılıklara dikkat etmek gerekir. Her papağan aynı yiyecekler ile beslenecek halde değil veya tuvalet alışkanlıkları da bir olacak değil.

Bu yüzden bu ikisine dikkat edilmesi gerekiyor ve ona göre davranılması lazım. Mesela doğal ortamda yaşayan bir papağanın beslenebilmesi için ağaç kabuğu, meyveler, fındık türleri, çiçek özleri, böcekler, solucanlar ve yeşilliklerle beslenmesinde herhangi bir sorun yoktur.

sultan Papağanı Tuvalet Eğitimi

Evcil ve Doğal Alanda Yaşayan Papağanlar

Doğal ortamda yaşadıkları için tüketmiş oldukları yiyecekler farklılık gösteriyor. Evcil papağanlar ise önüne ne konulursa onu yemek zorunda kalıyor. Yemek konusunda hayıflanamaz hale gelir. Doğal ortamda olan papağanlarla bir değiller. Doğal ortamda yaşayanlar; bulmuş oldukları yiyecekler ile beslenir fakat evcillerde öyle bir durum yok. Genel olarak baktığımızda evcil papağanların kabuklu kabuksuz fark etmeksizin her türlü yiyecekle rahatlıkla beslenirler. Örnek vermek gerekirse; ceviz, fındık, fıstık, mısır, badem, buğday ve keten tohumu verilmesinde bir sakınca yoktur. Meyve olarak; vişne, kira, muz, portakal, elma, armut, üzüm gibi verilebilir. Verilen yiyeceklerin mutlaka temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Biz nasıl bir elmayı yemeden önce yıkayıp, kurutuyorsak, onlara da o şekilde vermeye özen gösterilmelidir. Nasıl eğitirseniz o şekilde alışkanlık edinir. Her şey iyi güzel ama papağan tuvalet eğitimi nasıl verilmesi gerektiği konusunda çok fazla sorular.

sevda Papağanı Tuvalet Eğitimi

Papağanlara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Evcil hayvan besleyenler için genellikle papağan tuvalet eğitimi nasıl verilmeli gibisinden soru sorarlar. Bazıları bunun mümkün olmadığını düşünür, bazıları ise zorlandıklarını söyler. Papağanınızın türü ne olursa olsun, eğitim verebilmeniz mümkün. Fakat bunun biraz zaman alacağını unutmayın. Bu yüzden ilk başlarda kuşunuzun tuvalet yaptığı zamanları gözlemlemeniz gerekir. Hangi zaman diliminde yapıyor, yapmadan önce hareketleri ve yaptıktan sonraki hareketleri nasıl oluyor. Bunu iyice gözlemledikten sonra papağan tuvalet eğitimi vermeye başlayabilirsiniz.

Kuşunuzun tuvaletini yapacağını düşündüğünüz zaman komut vermeye başlayabilirsiniz. Sizin vereceğiniz komut ile tuvaletini yapması gerekenler yerleri ve yapmaması gereken yerler için ayarlamanız lazım. Onunla iletişim kurduğunuzda bunu çok iyi bir şekilde algılaması mümkündür.

Papağan Tuvalet Eğitimi

Nereye yapması nereye yapmaması gerektiğini ona söylerseniz bunu zamanla alışkanlık haline getirecektir. İstemediğiniz bir yere yanlış zamanda yaptığında, üzgün olduğunuzu ona belli ettirerek alışkanlık kazanmasına yardımcı olmanız mümkündür. Doğru yerde ve doğru zamanda yapmış olduğu tuvaletinde mutlu olduğunuzu da mutlaka belli ettirin. Zeki kuş türleri arasında olduğu için zamanla bunu alışkanlık haline getirecektir ve her şey eskisinden daha iyi olacaktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle