Muhabbet Kuşu, Papağan Eğitimi

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Evimizde beslediğimiz en zararsız canlılar olan muhabbet kuşları, her zaman kendilerini sevdirme özellikleri ile bilinir. Sıcak ve sevimli hareketleri ile dost canlısı ve neşelidirler. Ancak bu bizim onlara vermiş olduğumuz muhabbet kuşu eğitimi ile ilgilidir. Muhabbet kuşlarına hızlı ve kaba hareketler yapmak onları korkutmak için yeterlidir.

Bu nedenle onlara karşı ani hareketlerle yaklaşımda bulunmak çok yanlış olacaktır. Muhabbet kuşlarınızı konuşturmaya, ele, yem yemeye alıştırma işlemleri çok da zor değildir. Ona biraz zaman ayırmanız onun istediğiniz tarzda bir minik olmasını sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

Muhabbet kuşlarınızı elinize alıp sevmek istiyorsanız muhabbet kuşu ele alıştırma çalışması yapmanız gerekir. Özellikle dişi olan kuşlar ele gelme konusunda ilk etapta çok sıkıntı yaşarlar. Dişi muhabbet kuşlarında bir güven sorunu vardır ve bu sorunu uzun bir süre sonra ortadan kalkar. Bu nedenle erkek muhabbet kuşlarına karşı bile agresif olurlar. Ancak kafeste tek olan kuşlar ele gelme ve alışma konusunda daha isteklidir. Kafesin içinde bulunan salıncak, telek gibi oyuncakların fazla olması da muhabbet kuşunun ele gelmesi konusunda sıkıntı yaşamasına sebep olur.

Bu nedenle kuşunuzu elinize alıştırmadan önce kafesinde fazla olan oyuncak tarzı objeleri almanızda yarar bulunur. Bu objeleri aldıktan sonra avucunuzu kapatarak yalnızca parmak uçlarınızı kafesin içine uzatabilirsiniz. İlk etapta kuşunuz sizin elinizden korkar ve kaçar. Ancak yavaş hareketlerle parmağınızı onu sever gibi hareket ettirmeniz elinize gelmesi için yeterli olacaktır. Aynı zamanda onu incitici bir ses tonu değil yumuşak ve sıcak bir ses tonu kullanmanızda yarar bulunur.

Muhabbet Kuşu Alıştırma

Muhabbet Kuşu Alıştırma

Muhabbet kuşlarının neşeli ve enerjik olmaları onları daha sevimli hale getirir. Bu hallerinde sizlerin de katkınız olmasını istiyorsanız muhabbet kuşu alıştırma konusuna özen göstermeniz şarttır. Muhabbet kuşunu önce evinize, sonra kendinize ve sonra bulunduğu ortama alıştırmanız gerekiyor. Muhabbet kuşları sıcak canlılardır. Bu bakımdan her duruma karşı kolay bir şekilde alışırlar. Bu bakımdan onlarla kuracağınız iletişim önem taşır. Onlara severek muamele etmeli ve onlara kırıcı sözler söylememelisiniz. Bunun yanı sıra ses tonunuzun da onları ürkütmeyen bir ses tonu olmasına özen göstermeniz şarttır.

Muhabbet kuşlarını özel ve sevimli hale getiren size karşı davranış şekilleridir. Kuşunuz eğer sizi gördüğünde telek üzerinde veya kafes içinde bir sağa bir sola hızlı hızlı hareket ediyorsa bu onun heyecanlandığını ve sizi gördüğüne sevindiğini gösterir. O anda onu elinize almak için yaklaşım gösterebilirsiniz. Parmağınızı ona doğru uzattığınızda kaçmayacak hatta parmağınızın üzerine konacaktır.

Muhabbet Kuşu Neden Isırır?

Muhabbet Kuşu Neden Isırır?

Muhabbet kuşu her yaştan bireyin sevdiği özel canlılardır. Her yönü ile naif ve kibardır. Ancak ona karşı bir tehdit olduğunu anladığında tıpkı tüm canlılarda olduğu gibi kendini savunma mekanizması devreye girer. Bu mekanizma tüm muhabbet kuşlarında vardır. Güven duymadığı tüm canlılara tepkiyle yaklaşan muhabbet kuşları, kıskançlık durumunda da kendini kasan ve kilitleyen bir canlıdır. Muhabbet kuşu neden ısırır konusu kuşların güvensizlik, kıskançlık, korku ve endişeli durumlarından kaynaklanır.

Kuşlar kafesin dışından içeriye uzattığınız parmaklarınızı ısırıyorlarsa sizlere henüz güvenmiyorlar demektir. Kıskançlık duygusu da kuşunuzun ısırmasına sebep olacaktır. Bu nedenle eğer kafesinizde iki tane muhabbet kuşunuz varsa ikisine de aynı ölçüde özen göstermeniz gerekecektir. Bu detay kuşunuzun ısırmamasını sağlayacak önemli bir detaydır.

Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet kuşlarınızın sizi sevmesini sağlamak için ona karşı ince ve kibar bir ses tonu kullanmanız gerekiyor. Bu ses tonunuz onları ürkütmemeli ve ona yakın olduğunuzu göstermelidir. Muhabbet kuşu nasıl alıştırılır konusunda kibarlığınızla onu sevdiğinizi hissettirmeniz gerekir. Bu davranış sizin onu sevdiğinizi belli edecek ve size güvenmesini sağlayacaktır. Özellikle erkek ve kafeste tek başına olan kuşlarınız alışma aşamasını daha hızlı geçecektir. Bu durum onların farklı bir objeye odaklanmalarını önleyecek, tüm dikkatlerini sizin üzerinize yönlendirmelerini sağlayacaktır.

Böylelikle onu kendinize alıştırmanız daha kolay olacaktır. Onu elinize almalı, omzunuzda gezdirmeli ve uçması için rahat bırakmalısınız. Sevdiği şeyleri elinizden yedirmeli ve mutlu olmasını sağlamalısınız. Bu davranışınız ona dost olduğunuzu göstermek için yeterli olur. En fazla bir ay içinde size tamamen alışacaktır.

Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet kuşları insanların eline geldikleri gibi omuzlarında ve kafalarında da gezerler. Muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır konusu ise sabır gerektirir. Muhabbet kuşları çok sevimli ve sıcakkanlıdır. Bu nedenle onları sevmeniz onların size yakınlaşması için yeterli olacaktır. Muhabbet kuşunu elinize alıştırmanız için küçük hareketler yapmanız ve onları ürkütmemeniz gerekir. Muhabbet kuşunuz size yavaş yavaş alışacaktır. Ona karşı sakin ve sabırlı olmanız kuşunuzun elinize gelmesini ve sizi sevmesini sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Hareketleri

Muhabbet Kuşu Hareketleri

Muhabbet kuşlarının çok sevimli ve etkileyici hareketleri bulunur. Muhabbet kuşu hareketleri arasında en çok dikkat çekici olanı ise sağa ve sola doğru sürekli olarak yürümeleridir. Bu yürümenin hızı muhabbet kuşunun enerjisini ve mutluluğunu ortaya çıkarır. Son derece güzel olan bu hareketin yanı sıra kuşların salıncakta sallanmaları da çok özel bir görsel ortaya çıkarır. Aynı zamanda kanat çırpmaları, kanatlarını açmaları, kısa kısa uçmaları ve daha birçok hareket kendilerini sevdirmeleri için yeterli olacaktır.

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Muhabbet kuşlarını yavru olarak satın aldığınızda yavru muhabbet kuşu nasıl eğitilir sorusunu sormanız doğaldır. Çünkü ona karşı yapacağınız her davranış onu incitebilir. Yavru muhabbet kuşlarının bakımına çok dikkat etmek gerekir. Bakımları yapılırken aynı zamanda eğitmek de gerekir. Yemlerini yemelerinden sularını içmelerine kadar her detaya dikkat etmek gerekir. Yavru muhabbet kuşlarını eğitirken onları fazla sıkmamak ve tüylerine zarar vermemek gerekir.

Henüz çok küçük oldukları için onların kanat çırpmaları için beslenmeleri gerekir. Gırtlak yapıları çok gelişmemiş olduğundan sesleri de daha naif ve çok ince çıkacaktır. Daha gür sesle ötebilmeleri için bir aylık olmaları gerekir.

Muhabbet Kuşu Isırması

Muhabbet Kuşu Isırması

Muhabbet kuşlarının kendilerini savunma mekanizmaları ısırmaktır. Muhabbet kuşu ısırması güven duymadıkları kişiye olan savunmalarını ortaya çıkarır. Henüz alışmadıkları, tanımadıkları, ısınamadıkları ve kıskandıkları zaman muhabbet kuşlarının ısırması son derece normaldir.

Muhabbet Kuşu Ayırma Yöntemi

Muhabbet Kuşu Ayırma Yöntemi

Muhabbet kuşlarının birbirine alıştıktan sonra birbirinden ayrılması oldukça zordur. Muhabbet kuşu ayırma yöntemi için farklı bir kafes gerekecektir. Birbirinden ayrılan iki kuş bir süre zorluk yaşarken bu duruma sahiplerinin ilgi ve sevgisiyle alışmaları da bir süre sonra gerçekleşecektir.

Yavru Muhabbet Kuşu Bakımı ve Eğitimi

Yavru Muhabbet Kuşu Bakımı Ve Eğitimi

Muhabbet kuşlarını eğitmek isteyenlerin yavru muhabbet kuşu bakımı ve eğitimi hakkında bilgi almaları şarttır. Bu bakım küçük bir bebeğe yapılan bir bakımı oluşturur.  Öncelikle yavru muhabbet kuşunun sıcak bir ortamda olması ve rüzgârda kalmaması önem taşır. Yavru muhabbetlerin yem yemeleri zor olduğunda ise daha rahat kafalarını hareket ettirecekleri bir kabın kullanması yeterlidir. Bu anlamda akıllı yem kutuları daha çok işe yarıyor. Suluk konusunda ise kafesin çok yukarısına takılmaması önemlidir. Suluk kuşun ulaşabileceği bir yerde olmalıdır.

Yavru muhabbet kuşlarının bakımı sırasında aynı zamanda onlara eğitim de verilmiş olacaktır. Yavru muhabbet kuşlarına konuşma eğitimi ise 1 aylık olduktan sonra verilecektir. Tekrarladığınız kelimeler ile kuşunuz size odaklanır ve zamanla kelimeleri anlatmayı öğrenecektir. Yemlerini yemeleri için onları yem kutularının olduğu yere doğru yönlendirmeniz onun yem yemeyi öğrenmesini sağlayacaktır.

Korkan Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Korkan Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Muhabbet kuşlarına karşı sıcak ve yavaş davranılmalıdır. Hareket ve üslubunuzun sert olması onları incittiği gibi aynı zamanda korkutacaktır. Ürken ve korkan bir muhabbet kuşu içine kapanır. Bu bakımdan korkan muhabbet kuşu nasıl eğitilir konusuna dikkat edilmesi şarttır. Muhabbet kuşlarının korkutulması onları üzen ve ürküten durumları ortaya çıkarır. Korkan bir muhabbet kuşunu eğitmek için öncelikle onu korkutan durumu ortadan kaldırmak gerekir. Ardından ise onlara sıcak ve samimi bir ortam yaratmak gerekir. Onlara her zamanki gibi kısık bir ses tonu ile sevecen davranılmalıdır. Sevdikleri nesnelerin kafesine konulması, korkacakları oyuncakların ise kafesinden çıkarılması şarttır. Aynı zamanda kuş kafesinin bulunduğu odadaki korkutan eşyaların odadan çıkarılması gerekecektir.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi

Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi

Muhabbet kuşları konuşmaya en yakın olan canlılardan bir tanesidir. Bu bakımdan onları konuşturmak çok da zor değildir. Muhabbet kuşu konuşturma eğitimi verilirken onlara sıcak bir şekilde yaklaşılmalı ve onlara sevgi gösterisinde bulunulmalıdır. Bunun yanı sıra öğretmek istediğiniz kelimeyi de sık sık tekrarlamanız gerekecektir. Ancak o kelimeyi seçerken sevdiğiniz ve söylenmesi kolay olan bir kelime olmasına da dikkat etmeniz önem taşır.

Muhabbet kuşu konuşturma sırasında onu her sevdiğinizde öğrenmesini istediğiniz kelimeyi ince bir ses tonu ile tekrarlayabilirsiniz. Bu sayede muhabbet kuşunuz öncelikli olarak ağzının içinden bir şeyler söyleyecek, o kelimeyi öğrenmek için çaba gösterecek ve ardından heceleyerek kelimeyi söylemeye başlayacaktır. İlk etapta kelimenin ne olduğu tam olarak anlaşılmayacak ama bir süre sonra kelime net olarak kuşunuz söylemeye başlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Davranışları Ve Anlamları

Muhabbet Kuşu Davranışları Ve Anlamları

Muhabbet kuşları genel olarak aktif ve enerjik kuşlardır. Ancak zaman zaman sıkıntılı bir görünüm de taşıyabilirler. Bu tarz davranışları ürktüklerini veya korktuklarını ortaya çıkarır. Bunun yanı sıra sizlere güven duymadıklarını da bu hareketleri ile belli edeceklerdir. Muhabbet kuşu davranışları ve anlamları bakımından öncelikli olarak kuşlarınızı tanımanız gerekir. Kuşlarınızı bir süre gözlemlediğinizde onların yapmış olduğun hareketlerle ne demek istediklerini anlayabilirsiniz.

Her kuşun kendine göre bir durumu ve hareketleri vardır. Ancak sevinçlerini çok kolay bir şekilde belli ederler. Küçük bir kafeste bile hızlı hızlı hareket etmeleri, sağa ve sola doğru yürümeleri onların mutlu olduğunun bir göstergesidir. Aynı zamanda sabit bir şekilde durduklarında bir sıkıntıda olduğunu anlamanız da oldukça kolay olacaktır.

Yeni Alınan Bir Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Yeni Alınan Bir Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Yeni alınan bir muhabbet kuşunun öncelikli olarak kafesine ve o ev ortamına uyum sağlaması gerekir. Bu alışma süresi bazen bir gün bazen ise bir hafta sürebilir. Bu süre sizin davranışlarınıza bağlıdır. Yeni alınan muhabbet kuşu nasıl alıştırılır diye soruyorsanız öncelikli olarak onlara yumuşak bir ses tonu ile hitap etmenizde yarar bulunur.

Size alıştığı ve güvendiği zaman çok farklı bir tavır takınacak olan muhabbet kuşu ortamın sıcaklığına güvenirse çok hızlı bir şekilde o ortama adapte olur. Bu bakımdan kuşunuzun yanında dikkatli konuşmalı ve ona alımlı bir ses tonu ile yaklaşmanız, ona kendisini sevdiğinizi belli edecek tarzda davranışlar sergilemeniz gerekir.

Muhabbet Kuşu Tuvalet Eğitimi

Muhabbet Kuşu Tuvalet Eğitimi

Muhabbet kuşlarının bağırsakları oldukça kısa olduğundan muhabbet kuşu tuvalet eğitimi vermeden önce onların kafes içerisine tuvaletlerini yaptırmanız daha doğru olacaktır. Çünkü bu kuşların tuvaletlerini bekletme gibi bir özellikleri yoktur. Ancak yine de kuşunuz ile aranızda özel bir bağ varsa kuşlarınızın dışarıya tuvaletlerini yapması durumunu en aza indirebilirsiniz. Konuşmayı öğrettiğiniz muhabbet kuşunuza verdiğiniz bir kelime onun tuvaletini söylemesini sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Neden Tek Ayak Üstünde Durur?

Muhabbet Kuşu Neden Tek Ayak Üstünde Durur?

Muhabbet kuşları oldukça akıllı canlılardır. Onların sevdiğimiz hareketlerinin neler olduğunu kolayca anlayabilirler. Bu nedenle onlar da bizim sevmiş olduğumuz hareketleri sık sık yapmak isterler. Bu bakımdan muhabbet kuşu neden tek ayaküstünde durur konusunda endişe etmemizi gerektirecek herhangi bir durum bulunmaz. Muhabbet kuşları zaman zaman tek ayaküstünde durarak diğer ayaklarını dinlendirmek isterler. Uzun süre 2 ayakları üzerinde durarak iki ayaklarını da yormak yerine uzun süre ayakta kaldıklarında önce bir ayaklarını sonra diğer ayaklarını kullanarak dinlenmiş olurlar.

Hangi Cins Muhabbet Kuşu Konuşur?

Hangi Cins Muhabbet Kuşu Konuşur?

Muhabbet kuşlarının çok sevdiğimiz canlılardır. Bu bakımdan onlara ilgi göstermemiz herkes açısından doğru bir durumdur. Ancak muhabbet kuşlarının konuşmasını da birçoğumuz isteriz. Muhabbet kuşları arasında sarı muhabbet kuşları daha hızlı konuşan bir muhabbet kuşu türüdür. Hangi cins muhabbet kuşu konuşur sorusunu soruyorsanız sarı muhabbet kuşlarını tercih etmeniz gerekir. O kuşları konuşturmak için sizlerde tıpkı diğer kuşlarda olduğu gibi onları çok sevmeniz ve onları ilgi göstermeniz ve sizlere güven duymasını sağlamanız gerekir.

Sarı muhabbet kuşları erkek ve kafesin içerisine tek olduklarında çok daha hızlı bir şekilde konuşacaklardır. Sizinle iletişim halinde olan bu kuşlar aynı zamanda sizlerle arasında bir bağ kurmak içinde sebep ararlar. Sizlerin onları öğreteceğiniz kelime onlar için çok önemlidir. Hızlı bir şekilde size adapte olmalarını istiyorsanız kafesindeki dikkat dağıtıcı objeleri kafesten çıkarmanız da yarar bulunur. Size daha çabuk odaklanmaları için bu şarttır.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir?

Muhabbet kuşu bakımında fiziki bakımı ve temizliği büyük önem taşır. Özellikle tırnakları ve gaga temizliği açısından tırnaklarının kesilmesi gerekecektir. Ancak çoğu kişi Muhabbet kuşu tırnağı nasıl kesilir konusunda araştırma yapmaktadır. Bu alanda endişe yaşıyorsanız muhabbet kuşunuzun tırnağını kestirmek için bir veterinere götürmeniz de yarar bulunur. Muhabbet kuşunun tırnağını kesmek aslına bakıldığında o kadar zor değildir. Ancak bu size endişelendirdiği zaman muhabbet kuşunuzun tırnağına zarar vermek gibi bir durumda söz konusu olabilir. Muhabbet kuşunun tırnağını normal bir tırnak makası ile kesebilirsiniz. Bu tırnak makasını boyutunun çok büyük olmasına gerek yoktur. Muhabbet kuşunuzu yumuşak bir şekilde tutarak ayaklarını parmaklarınızın arasına alarak anlık bir harekette tırnağını kısa bir sürede kesebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tırnağını çok dikkatli ve derinden kesmemektir. Bu durum ona zarar verip canını acıtabilir. Aynı zamanda tırnağındaki et kısmında kanama ya da acı ortaya çıkabilecektir.

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Muhabbet kuşları evlerimizin neşe kaynağıdır. Onlara sevginizi ve ilginizi sürekli olarak göstermeniz gerekir. Bu davranış şekliniz onların eğitilmesi konusunda da önem taşır. Muhabbet kuşu nasıl eğitilir sorusunu soran herkesin öncelikli olarak kuşlarına itinalı davranması ve kendilerine güvenebileceğini göstermesi gerekir. Sizlerde muhabbet kuşlarının size güvenmesini istiyorsanız onlara sevdikleri şekilde ilgi göstermeniz gerekir. Muhabbet kuşlarınıza özenli ve hassas davranmanız, onlara sevebilecekleri yiyecekler ve oyuncaklar vermeniz, onların da sizi sevmesini ve güvenmesini sağlayacaktır. Bu durum aynı zamanda muhabbet kuşunuz ile aranızda güzel bir bağ kurmanıza da yol açar.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle