Anasayfa / Papağan / Papağanların Isıtma ve Kış Uyumu

Papağanların Isıtma ve Kış Uyumu

Genel olarak tüm kuşlarda olduğu gibi, dış ortam ısısının azalması vücut ısısında düşmeye yol açmaktadır. Bu duru, vücut direncinin düşmesine bağlı olarak bir çok hastalıklara davetiye çıkarır. Bunu engellemek amacıyla bulunduğunuz yerin coğrafi özelliklerine göre kış aylarında uygun bir ısınma sağlanmalıdır.

Papağanınızın bulunduğu odaya uygun bir ısıtıcı kararı verirken, alternatifleri çok iyi değerlendirmek gerekir. LPG’li ısıtıcılar ortamdaki oksijeni hızla tüketirler. Dışarıya gaz kaçağı da olabilir. Bu gazın çok az miktarları bile zararı olacağı için, genellikle bu tür ısıtıcılar tercih edilmemelidir.

Fanlı ısıtıcılar kısa sürede ortamın sıcaklığını artırsalar da, kafes içini havalandırarak tozu kaldırdıkları için ve ayrıca hava akımı oluşturduklarından tercih edilmezler.

Yağlı radyatörler ve diğer elektrikli ısıtıcılar, temiz olmaları ve güvenli kullanımları nedeniyle en çok tercih edilen kuş odası ısıtıcılarıdır. Yalnız ortamın nemini azalttıklarından bir kap içerisine sıcak su koyarak nem oranını arttırmanız gerekir. Bu da solunum yolları enfeksiyonuna davetiye çıkarır.

Eğer kış ayları ılık iklimli bir yerde oturuyor iseniz, papağanlar ısıtmanın olmadığı bir ortamda bu mevsimi rahatlıkla geçirebilirler. Yine de ilk kışı ısıtmalı bir odada geçirmesinde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.