Anasayfa / Muhabbet Kuşu / Muhabbet Kuşu Yavru Gelişimi
30 Günlük Yavru Muhabbet Kuşu Gelişimini Takip Ettik
30 Günlük Yavru Muhabbet Kuşu Gelişimini Takip Ettik

Muhabbet Kuşu Yavru Gelişimi

Merhabalar, sizlere 1 aylık bir çift muhabbet kuşunun yapmış olduğu yavruları fotoğraf ve video ile görüntüleyip detaylı bir bilgi bankası haline getirmeyi planladık. Bu konuda ekip arkadaşlarımızın itinalı bir çalışması var.  Anne Lutino, Baba Cremio muhabbet kuşu bu eşleşmenin ilk yavruları olduğunu en başta belirtmemiz gerekir. Daha önce Baba(Cremio) başka eşlerden yavru aldı tecrübeliydi fakat anne(lutino) bu eşleşme ile ilk yavrularına bakmış olacak.

Eşleşme öncesinde dişinin yine aynı ırk olan erkek bir lutino ile eşleşmesini sağladık ama bu eşleşme de erkek muhabbet kuşu tecrübesizliğinden dolayı dişi lutino erkeği oldukça kötü bir duruma getirdi. Sağlık tedavileri sonrasında erkek lutinoyu başka bir eşe koyduk. Anne lutino oldukça anaç bir yapıya sahip sanki daha öncesinde bir kaç yavru daha bakmış gibi yeni Cremio ile eşleştikten sonra yumurtalarına bakmaya başladı. Baba tecrübeli olunca anne lutino da ondan tecrübelerini almış oldu bu yavruların büyümesinde en çok faydası alan anne lutino olmuştur.

Öncelikle aşağıdaki başlıklara göz atalım: muhabbet kuşu yavrusu besleme de dikkat edilmesi gereken hususlar;

Muhabbet Kuşu Yavrusu Besleme

İlk yumurtadan çıkışından itibaren muhabbet kuşu yavruları son derece hassas ve bir o kadar da narin vücut yapısına sahiptirler. Tüysüz oldukları için vücut sıcaklıkları oldukça yüksek olmak zorundadır bu da annenin üstlerinden kalkmaması gerektiğini göstermektedir. Anne tarafından beslenen yavrular ilk zamanlarda ölüme çok yakındırlar, en ufak ezilme de ayakları kırılabilir, boğaz borusundan yemler akmadığından boğaz da takılıp kalarak boğulma tehlikesi. Kursak olarak belirttiğimiz bölge oldukça önemlidir. Annenin beslemediği yerlerde bizler elle besleme işlemini gerçekleştirmekteyiz.

Muhabbet Kuşu Yavrusu Kaç Günde Büyür?

Kaç günde büyür sorusuna cevabı aşağıda gün gün büyüme sürecini göreceksiniz, bir süre vermek gerekirse bir muhabbet kuşu yavrusu yumurtadan çıktıkdan sonra sağlıklı ve iyi bakıldığı süre içerisinde göstererek büyümesi tüylenmesi ele avuca gelmesi tam 30 gün civarı sürmektedir.

Muhabbet Kuşu Yavrusu Kaç Günde Büyür

Muhabbet Kuşu Yavrusu Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

Yumurta anneden çıktıktan sonra 18 gün sonra ilk yavruyu dışarıda görebilirsiniz. Bir aksilik olmaz ise sırayla diğer yumurtalarda kırılmaya başlayıp tek tek yumurtadan çıkacaklardır.

Muhabbet Kuşu Yavrusu Yumurtadan Kaç Günde Çıkar

En Çok Yavru Veren Muhabbet Kuşu

Aslında bu sorunun cevabı sağlıklı beslenen ve morali yerinde olan her kuş çok yavru verebilir. Bu sorunun başlıca sebebi sağlıklı beslenme ve iyi bir bakım gören muhabbet kuşları çok daha fazla yumurta verebilir. Biz bu yazımız için ekip arkadaşlarımızın gün gün fotoğrafladığı muhabbet yavrusu gelişim sürecinde 6 adet yumurta aldık.

Muhabbet Kuşu Türleri Fiyatları ve Özellikleri

Muhabbet Kuşu Yavrusu Kaç Günde Yeme Düşer

Biz bu yavruları 30 ile 40 gün arasında büyütüp ufak ufak dal darı ile yeme alıştırmayı başardık.

Muhabbet Kuşu Yavrusu Fiyatları

Muhabbet kuşu fiyatları kendi arasında franksiyonlara bölünmektedir. Bizler büyüttüğümüz yavrularımı fiyat biçip satmak yerine çocukların hayvan sevgisini aşılamak amacı ile onlara hediye ediyoruz. Bizden nacizane tavsiye sizlerde çocukları mutluluğu ve hayvan sevgisini onlara taddırmak için lütfen onlara hediye edin.

Pet mağazalarında muhabbet kuşu satışımız malesef ki var; yavru bir jumbo yada iri bir jumbo muhabbet kuşu fiyatı minimum 150₺ olurken, yerli muhabbet kuşları 50₺ – 100₺ arasında değişmektedir.

Eğer illa ki bir kuş satın almak istiyorum diyorsanız pet mağazalarından değil özel hususi bu işi yapanlar ile iletişime geçerek sağlıklı bakılmış anne ve babası belli olan kuşlardan sahipleniniz.

 

Günden Güne Muhabbet Kuşu Yavru Gelişimi

Muhabbet kuşu gelişim sürecindeki görüntülerini paylaştığımız yavruların anne ve baba muhabbet kuşları

Sonraki Önceki

Sarı Cremio Muhabbet Kuşu Çift Anne Baba Dişi Erkek

 

Sarı Cremio Muhabbet Kuşu Çift Erkek ve Dişi

Sarı Cremio Muhabbet Kuşu Anne ve Baba

Sonraki Önceki
 • 1. gün
 • 2. gün
 • 3. gün
 • 4. gün
 • 5. gün
 • 6. gün
 • 7. gün
 • 8. gün
 • 9. gün
 • 10. gün
 • 11. gün
 • 12. gün
 • 13. gün
 • 14. gün
 • 15. gün
 • 16. gün
 • 17. gün
 • 18. gün
 • 19. gün
 • 20. gün
 • 21. gün
 • 22. gün
 • 23. gün
 • 24. gün
 • 25. gün
 • 26. gün
 • 27. gün
 • 28. gün
 • 29. gün
 • ve son 30. gün

Evet heyecanlı bekleyişin ardından 23. günün sonunda ilk yavrumuz yumurtasından çıkmış bulunmaktadır.

Bu heyecanın ikinci gününde 2. yavruda yumurtadan çıkmış bulunmaktadır.

Heyecanla folluğa(yuvalık) bakmayı ihmal etmiyoruz. Tabii yuvalığa bakarken anneyi(dişi muhabbet kuşu) rahatsız etmemeye özen gösteriyoruz. 3. günün yumurtalardan çıkan yavrumuz malesef olmadı.

4. güne bir yeni yavru ile başlıyoruz. 3. yavru 4. gün yumurtadan çıkmış bulunmaktadır.

Heyecanla gün ve gün folluğa bakmaya devam ediyoruz. 5. gün 4. yavru da yumurtadan çıkmış olarak görüyoruz.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

6. günün heyecanıyla folluğua baktığımızda kırılmamış 2 adet yumurta görüyoruz. Bugünü de 3. gün gibi malesef boş geçiriyoruz.

6. gün, halen 4 yavrunun yumurtadan çıkmış olduğunu halen iki yumurtanın kırılmadığını görüyoruz. Fotoğrafta tek yumurta gözüksede diğer yumurta dışarıdaki yavruların altında olduğu için gözükmemektedir.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

8. gün, 5. yavru da yumurtadan çıktığını görüyoruz. Son bir yumurta çıkmamış onunda 9. gün çıkmasını umuyoruz.

Malesef beklediğimiz gibi olmadı, halen bir yumurta hala içi dolu ve kırılmasını bekliyoruz.Umudumuz 10. günde 🙁

 

Üzgünüz, 10. gün folluğa bakıyoruz tek kırılmayan yumurta halen daha kırılmadı. Diğer kardeşleri tüylenmeye bile başladılar.

Not: Bu arada folluk temizlendi, yavruların altına talaş serdik.

Malesef 11. günde yumurta çatlamadı, büyük olasılıkla içinde öldü, ama beklemeye devam.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

Evet arkadaşlar, kırılmayan yumurta halen daha kırılmamak için zorluyor kendini ama sabretmeye devam ediyoruz. 5 adet yavrularımız hayata tutunma çabasındadırlar. 2 adet yavrumuz 2 gün önce yumurtalardan çıktıkları için tüylenmeleri başladı. Anne sağlıklı bir şekilde yavrularını beslemekte. Bu arada annenin ilk kuluçkası olduğunu yukarıda belirmiştik. Baba tecrübeli fakat anne tecrübesiz.

 

13. gün oldu, herşey çok güzel son yumurta da kırılırsa herşey çok daha güzel olacak.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

14. gün oldu, kırılmayan yumurtanın malesef içinde ölü çıktı. Diğer 5 yavru sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz.

15. günün akşamı malesef 1 yavru ölmüş. Yumurtalardan ilk çıkan yavrunun öldüğünü gözlemledik. Muhabbet kuşu yavrularının gelişimini hep beraber ilk günden itibaren gözlemlemekteyiz. 30 gün boyunca gözlemlemeye devam edeceğiz.
Yuvalık tabanı temizlendi.

16. gün 4 adet yavru kaldı elimizde, çok şükür sağlıklı gözüküyorlar anne çok iyi beslediğini görüyoruz.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

17. gün yavrularımız sağlıklı bir şekilde büyüyor. İki yavrumuz iri olacağa benziyor bir tane son yumurtadan çıkan yavrumuzun gelişimi yavaş oluyor ama sağlığı yerinde gibi, ilerleyen günlerde göreceğiz.

18 .günü  akşamında folluğa baktığımızda yavrularda büyüme görüyoruz her gün gözlemlediğimiz yavrularımız gayet sağlıklı bir şekilde büyümekteler.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

19. günün sonunda yavrularımız beyaz tüyleri ile büyüdüklerini gösteriyor. Sanırım yavrularımız kirli beyaz bir renk alacaklar. Sarı-beyaz arası bir renk olabilirler. F

4 adet yavruyla 20. güne girdik. Bir yavrumuzun gelişimi geç olsa da sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyorlar.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

Gelişimde geri kalan yavrumuzda tüylenmeye başladı. Diğerlerinin yanında ezilse de oda hayata tutunmaya çalışıyor. Anne şimdiye kadar çok güzel ebeveynlik yapıyor. Baba zaten tecrübeli olduğu için ona bir yorumumuz yok anneyi sürekli besliyor.

Yavrularımız sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

23. günün sonuda yavrularımızı follukta kontrol ediyoruz, hiç bir sorun yok baba, anneyi besliyor. Anne de yavrularını beslemektedir.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

24. gün artık yavrularımız hızlı büyümelerine devam ediyor. 30. günden sonra yeme düşmeye başlayacaklar bizlerde bu dönemde onlara yardımcı olacak dal darılarını hazırladık yavaş yavaş vereceğiz.

25. gün oldu artık yavrularımızın tepe ve kanatlarda sarılıklar görülmeye başladı. Anne ve babadan aldıkları renkleri dışarı vurmaya başladı.

Not: Bu akşam folluk temizliği yapıldı.

26. gün sonunda pek bir değişim göremedik ama sağlıkları çok şükür yerinde.

27. gün yavrularımızın kafalarındaki sarılıklar daha belirgin hale geldi. Geç gelişimini tamamlayan yavrumuzun da tüyleri de renklenmeye başladı.

Yavrularımız 28. günde bir hayli hareketli görüyoruz. Hareketli olmaları bizi mutlu ediyor sağlıklı olduklarını görüyoruz. 1 tane yavru beyaz muhabbet kuşu oldu, diğer kuşlarımız cremio muhabbet kuşu olacak gibi görünüyor bu saatten sonra farklı renk alacaklarını zannetmiyoruz.

Yavrularımız erişkin hale gelmeye başladılar neredeyse, diğer yandan renkleri de oturmaya başladı gibi 1 adet beyaz muhabbet kuşu, 1 adet sarı muhabbet kuşu, 2 adet de sarı ve beyaz karışımı cremio muhabbet kuşlarımız olacak.

Son gün geldi artık bugünden sonra yuva dışına çıkacaklar ve yeme düşmeye başlayacaklar. Büyük bir sorun olmaz ise yavrularımız yakın zamanda yeme düşecekler. Dal darıları hazır öncelikle dal darı ile yumuşak yemlerle başlayacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.