Papağan Fiyatları

Forpus Papağanı Fiyat 2022

Forpus Papağanı Fiyat 2022

Forpus papağanı fiyat 2022 yılında da Türk lirası olarak en küçük ve uygun papağanları arasında olacaktır. Küçük papağan cinsidir. Vatanları Güney Amerika’dır. Boyları 12-15 cm aralığında, ağırlıkları da 25-30 Gr arasında değişir. 7 tane alt türü bulunan bu papağan türü çok sevimli, canlı renkleri olan bir türdür. Ana renkleri mavi ve yeşildir. Zamanla mutasyon üretimler yapılarak başka renklerde üretilmiştir. Mavi kanatlı, gözlüklü, koyu gagalı, Meksika, sarı yüzlü, pasifik, yeşil arkalı bu 7 alt türdür. Ortalama ömürleri 20 yıldır. Forpus papağan fiyatları jako papağanlara nazaran uygundur. Görüntüsü ve yapısı itibariyle muhabbet kuşlarına benzer.

Forpus Papağan Fiyatları

Forpus Papağan Fiyatları

Çok enerjik yapıya sahip olan bu kuşlar, yalnızlığı sevmezler. Bu papağanlara çift bakılması önerilir. Üretimi kolay bir papağan olması nedeniyle  forpus papağanı fiyat 2022 yılında da uygun olacaktır. Bu papağan türünün erkeği 12.ayda yetişkinliğe erişir. Dişileri ise 24. ayda erişkinliğe ulaşır. Kuluçka süreleri ortalama olarak 19 ve 22 gün kadardır. Kuşların bakımı yaşı ve sağlıkları üretimin kalitesine doğrudan etki edecektir.

Tek seferde 4- 5 adet yumurta yapan bu kuşlarda yumurta sayısı 2’ye kadar düşebilir ve ya 8’e kadar yükselebilir. Yavru yuvaları seçiminde muhabbet kuşu yuvaları tercih edilir. Yuvaların altına talaş dökülüp, yumurtaların kırılması önlenir. Forpus papağanlarında cinsiyet ayrımı yapmak biraz zordur. Erkek forpus papağanlarının kanatlarında ve gözlerinde canlı mavi renkler vardır. Dişilerde bu renk mat görünür ya da hiç görünmez.

Forpus Papağan Yavrusu Fiyat

Forpus Papağan Yavrusu Fiyat

Forpus yavruları yaklaşık 1 ayda yuvadan düşerler. Bazen forpus yavrularına annenin bakmadığı durumlar meydana gelir. Bu gibi durumlarda yavrular el beslemesiyle büyütülür. Yavrulara özel el besleme mamalar satılmaktadır. Bu mamalar gün içerisinde belirli aralıklarla yavrulara yedirilir.

Zaman içinde büyüyüp yem kırmayı öğrenen forpus yavrulara evde de çeşitli tohumlar çimlendirilerek özel mamalar hazırlanabilir. Bu çimler kuşun gelişme aşamasına katkı sağlar. Ayrıca yumurta beyazı, havuç rendesi de kuşun kemik gelişimini sağlar. Forpus papağan yavrusu fiyat aralığı değişmektedir. Sevimlilikleri ve cana yakınlıklarıyla meşhur olmuş bu kuşlar alınabilecek en güzel papağanlardandır.

2022 yılında öngördüğümüz forpus papağanı fiyatları 300₺ ile 700₺ arasında değişiklik gösterecektir.

Forpus Papağanı Fiyatı 2022

Forpus Papağanı Fiyat 2022

Forpus papağanları beslenmesi kolay papağanlardandır. Muhabbet kuşları gibi beslenirler fakat onlardan farklı yiyecekleri yeme eğilimi gösterirler. En ana besinleri muhabbet kuşu yemleridir. Çekirdeği de çok severler. Bu ikisinin dışında yeşillik, armut, salatalık, elma, portakal kabuğu ve kuruyemişleri de çok severler. Forpus papağanı beslenmesinde dikkat edilmesi gereken nokta bu papağanlara çok fazla yeşillik verilmemesi gerekir. Çok fazla meyve, çerez yeşillik tüketmeleri sindirim sistemlerine zarar verebilir.

Çiğnemeyi çok sevdikleri için kafeslerinde ağaç dalı bulundurmak gerekir. Tabi ki gaga taşları ve kalsiyum kemikleri de kafeslerinde bulunmalıdır. Forpus papağanı fiyat 2022 yılında uygun olacağı gibi forpus papağanlarının yaşam alanlarını oluşturmak külfetsiz bir iştir. Forpus papağanı kafesleri muhabbet kuşu kafesleriyle aynıdır. İsteğe bağlı olarak daha büyük kafesleri tercih edebilirsiniz. Kafeslerin köşeli olmaları gereklidir. Kuşun yön duygusunu şaşırmaması için yuvarlak kafesler tercih edilmemelidir. Kuşlar özgür hayvanlardır.

Forpus Papağanı Fiyatları 2022

Onun kafesinde özgürlüğünü kısıtlamayacak alan yaratmak önemlidir. Gaga sağlıkları açısından mutlaka kafeslerinde kemirebilecekleri bir materyal olmalıdır. Kuş oyuncakları onun kafesinin bir parçasıdır. Özellikle papağanınız yalnızsa oyuncaklar ilgisini çeker. Kafesleri mutlaka sabit ısılı yerde olmalı cereyandan özellikle uzak tutulmalıdır. Forpus papağanları muhabbet kuşları gibi narin kuşlardır. Forpus papağanları ilgiyi seven kuşlardır. Özellikle sahiplerinin sürekli onu sevmesini, onunla konuşmasını ve onunla ilgilenmesini isterler. Yüksek sesler onu ürkütür. Kendileri de çok sesli bir kuş değildir. Sahiplerine bağlıdır kaçma eğilimi göstermezler.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir