Papağanlar

Macaw Papağanları Hakkında Sık Sorulan Sorular

macaw papağanı fiyatı ve özellikleri
Macaw Papağanı Hakkında Bilgi
Halk arasında sümbül papağanı olarak da bilinen bir papağan türüdür. Çeşitli renklerdeki tüyleri, büyük gagaları, büyük bir bedene sahip olması ile bilinmektedir. Anavatanları Güney Amerika’dır. 30 santimetre ile 90 santimetre arasında boyutlarının değiştiği bilinen bir papağandır. Genel olarak ağaçlık alanlarda yaşamayı seven bir papağan türüdür. Eğitim almayı ve kelime öğrenmeyi oldukça seven Macaw papağanları çok akıllı ve kıvrak zekâlıdır. İlgi ve sevgiye aç olan bu papağanlar ilgi ve sevgi gördükçe daha çok gelişmektedir. Uzun ömürlü papağanlar grubuna üye olan bu papağanlar uzun yıllar boyunca yaşamaktadır. Son zamanlarda ise nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan hayvan türlerindendir.
Macaw Papağanı Kaç Yıl Yaşar?
Papağanlar evcil hayvan olarak tercih edilmesi ile beraber papağanların kaç yıl yaşadığı ise merak konusu olmuştur. Papağanların çoğu türleri uzun yaşam süreleri ile bilinmektedir. Bu türlerden biri olan Macaw papağanı ise 30 ile 40 yıl arasında bir yaşam sürmektedir. Macaw papağanının ömrünü birçok faktör etkileyebilir. Papağanın bulunduğu ortam ve sahibinin papağana yaklaşımı bile Macaw papağanının ömrünü etkilemektedir. Bakımlarının iyi yapılması ve kontrollerinin sağlanması Macaw papağanının ömrünü etkileyen faktörlerdendir. Macaw papağanları doğal ortamlarında 15 ile 20 yıl arasında yaşamaktadır. Kafes ortamında ise bu süre şartların iyi olmasına bağlı olarak 30 yıla kadar çıkmaktadır.
Macaw Papağanı Kaç Kelime Konuşur?
Macaw papağanlarının zekâ seviyesi yüksek seviyede olduğu bilinen bir papağan türüdür. Macaw papağanları öğrenmeye yatkın bir hayvan olduğu için kelime öğrenme becerisi fazladır. Macaw papağanları maksimum 200 minimum 50 kelime arasında kelimeyi öğrenebilir. Öğrendikleri kelimeleri unutup yerine yenisini öğrenebilme becerisine sahiptir. Macaw papağanları aldıkları eğitim doğrultusunda kelime sayısını artırabilir. Macaw papağanları kelimeleri net bir şekilde telaffuz edebilir ve ilerleyen dönemlerde öğrendiği kelimeleri basit şekillerde birleştirerek cümleler kurabilir. Zaman içerisinde kelimeler tekrar edilmez ise Macaw papağanları öğrendiği kelimeleri unutabilir. Genel olarak Macaw papağanları kelime öğrenmeye yatkın olduğu için sahibinin çabaları ve eğitimleri doğrultusunda 200 kelimeye kadar kelime öğrenebilir.
Macaw Papağanı Yılda Kaç Yumurta Yapar?
Macaw papağanları yılda kaç kez yumurta yaptıkları hakkında kesin bilgiler bulunmamakla beraber yılda 2 ile 4 arasında yumurta yaptıkları düşünülür. Yılın Kasım ayına doğru kuluçkaya yatan Macaw papağanları 2 ile 4 yumurta üzerine kuluçkaya yatarlar. Macaw papağanları yumurtlama döneminde kaç tane yumurta yapacağı belli olmamakla beraber minimum 1 maksimum 5 tane arası yumurta yapmaktadır. Macaw papağanları yumurtlama döneminde agresif olmakla beraber sakin bir tavır da sergileyebilir. Yumurtalarını çok sahiplenen Macaw papağanları yumurtaları olduğu zaman kafese kimseyi yaklaştırmayarak agresif tavır sergilemektedir. Macaw papağanları diğer kuş türlerine göre az yumurta yapmaktadır. Bu yüzden de Macaw papağanları sayısı az olan bir popülasyondur. Macaw papağanları dişisi ve erkeği de yumurtalarını özenle korumak için çaba sarf etmektedir.
Macaw Papağanı Kaç Yaşında Çiftleşir?
Macaw papağanları 2 yaşında iken veyahut 2 yaşına 2 ay kala çiftleşme işlemini gerçekleştirmektedir. Çiftleşmenin ilk yıllarında verimli bir çiftleşme olmasa bile ilerleyen zamanlarda çiftleşme işlemleri daha verimli hale gelmektedir. Macaw papağanının çiftleşme yaşını etkileyen birçok faktör vardır. Hastalıklar çiftleşmenin gecikmesine neden olan etmenlerdir. Parazitler ve bakteriler olan bir papağan da çiftleşme işlemlerine geç kalabilir. Papağanımızın sağlıklı bir çiftleşme dönemi geçirmesi için ona uygun ortamı sağlamalıyız. Uygun şartlar sağlanamadığı takdirde bu işlemlerde eksiklikler olacaktır. Macaw papağanları çiftleşme döneminde gergin ve sinirli olacağı için sahiplerine pek hoş davranmayacaklardır. Papağanın çiftleşme döneminde papağanımızı oldukça serbest ve rahat bırakmamız verimli bir çiftleşmenin olmasını sağlayacaktır.
Macaw Papağanı Konuşur Mu?
Macaw papağanları zekâ seviyesi yüksek olan ve konuşmaya yatkın bir papağan türüdür. Sahibinin eğitimleri sayesinde 200 civarı kelimeyi konuşabilen bu papağanlar cümle kurma yeteneğine bile sahiptirler. Macaw papağanları konuşmayı seven papağanlardır günün belirli saatlerinde hiç susmadan konuştukları zamanlar bile olur. Neşeli oldukları zaman kendilerinden istenilen her kelimeyi söyleyebilirler. Bazı zamanlar da ise sahibinin hareketleri ve söylediği kelimeleri tekrar edebilirler. Konuşmaya öncelikli basit düzeyli kelimeler ile başlayan Macaw papağanları ilerleyen zamanlarda karmaşık yapılı kelimeleri bile konuşma performansı gösterebilirler. Eğitimlerinin artması ve konuşmasına yönelik ilginin artması ile ilk başlarda basit yapılı cümleler kurmaya başlar. İlerleyen zamanlarda ise karmaşık yapılı cümleler konuşabilirler.
Macaw Papağanı Konuşması
Macaw papağanları konuşkan ve zeki hayvanlar olarak nitelendirilebilir. Bu papağan türü 200 kelime sayısına kadar konuşabilmektedir. Cümle kurma becerisine de sahiptir. Sesleri orta düzey olan bu papağanlar ötme, ıslık çalma ve sahibinin sözcüklerini tekrar etme gibi konuşma eğiliminde bulunurlar. Günün belirli saatlerinde konuşma eylemi artış gösteren bu papağanlar genel olarak konuşkan bir tür papağandır. Macaw papağanlarının konuşma yeteneği tamamen sahibinin çabaları ve eğitimlerinin sayısı ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok eğitim alırsa, kelimeler ne kadar çok tekrar edilirse Macaw papağanlarının konuşma yeteneği de o kadar artmaktadır. Bu tür papağanlar kafes ortamlarında enerjilerini konuşma yoluyla atmayı tercih eden hayvanlardır.
Macaw Papağanı Ne Kadar Yaşar?
Macaw papağanları doğal ortamlarında 15 ile 27 yıl arasında bir ömür yaşarken bu kafes ve ev şartlarında 30 hatta 40 yıla kadar çıkmaktadır. Kafes ortamında bakımlarının iyi yapılması ve şartların iyi sağlanması durumunda bu hayvanlar doğal ortamlarından daha uzun bir süre yaşamaktadır. Bulundukları ortam, beslenme şekilleri, yakalandıkları hastalıklar, sahibinin tutum ve davranışları Macaw papağanının yaşam süresini etkileyen başlıca faktörlerdendir. Macaw papağanları sahibinden sevgi ve şefkat göremediği takdirde psikolojik olarak hastalanıp ilerleyen zamanlarda öldüğü bile gözlemlenmiştir. Genel şartlar sağlandığında ve uygun yaşam alanı oluşturulduğunda Macaw papağanları 40 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Macaw papağanlarının ortalama yaşam süreleri 19 ile 32 yıl arasındadır. Doğal ortam ve kafes ortamı arasındaki yaşam sürelerinde farklılıklar bulunmaktadır.
Macaw Papağanı Ömrü
Macaw papağanlarının ömrü doğal ortam ile beşeri ortam arasında farklılıklar göstermektedir. Doğal koşullarda 16 ile 26 yıl arasında yaşam süren Macaw papağanları, beşeri ortamlarda ise 30 ile 40 yıl arasında bir yaşam sürmektedir. Doğal ortamlarında Macaw papağanlarının yaşamını etkileyen birçok faktör olduğu için ömürleri kısa olmaktadır. Beşeri ortamda ise bütün yaşam standartları sağlandığı için daha uzun yıllar yaşamaktadırlar. Macaw papağanları ömrü uzun olan papağan türlerinden biridir. Papağan familyasının uzun yaşayan türlerinden olan bu papağan türü 40 yıla kadar yaşam sürmektedir. 40 yıl ise papağan familyasında uzun bir zamandır. Evde beslenebilen bir papağan olduğu için insanların merak ettiği bir soru olan ömrü ne kadardır akla gelmektedir.
Macaw Papağanı Cinsiyet Ayrımı
Macaw papağanı dişisi ve erkeği birbirine çok benzeyen bir tür papağandır. Macaw papağanlarının cinsiyetini ayırt eden belirli özellikler var olsa bile ayırt etme konusu çok zordur. Uzman olmayan kişilerin bu kuş türlerini ayırt etmesi zor bir iştir. Bu papağanları ayırt eden özellikler olsa bile ayırt etmek çok zordur ve her zaman doğru sonuç vermemektedir. Macaw papağanının cinsiyetini ayırt etmenin en doğru ve güvenilir yolu ise uzman veterinerlerin uygun laboratuvar ortamında yaptığı DNA testleri ile belli olmaktadır. Bu uzman testlerin dışında yapılan tahminler kesin olarak güvenli değildir. Macaw papağanlarının cinsini öğrenmek isteyen kişiler uzman bir veterinere danışmalıdır.
Macaw Papağanı Ömrü
Macaw papağanı ömrü doğada 17 ile 25 yıl arasında değişmektedir. Kafes ve ev ortamında ise 40 yıla kadar çıkmaktadır. Macaw papağanları doğal ortamlarında diğer papağanlara göre uzun bir ömür yaşamaktadır. Bu süre kafes ortamında da diğer türlerine göre fazladır. Macaw papağanlarının ömrünü etkileyen birçok faktör olsa bile iyi bir ortam ve iyi şartlar sağlandığı takdirde 35 yılı aşkın bir ömür yaşamaktadır. Hastalıklar, bakteriler, psikolojik etmenler gibi birçok etmen Macaw papağanının yaşam süresini etkilemektedir. Macaw papağanının yaşadığı ortam güzel ve iyi şartlara sahip ise bu papağanlar gayet uzun yıllar yaşamaktadır. Macaw papağanları diğer papağan türlerine göre uzun ömürlü olarak nitelendirilmektedir.
Macaw Papağanı Ne Yer?
Macaw papağanlarının beslenme ağı geniş ve tükettikleri yiyecek sayısı fazladır. Tropikal alanlarda birçok meyve tüketen bu papağanlar yeşil bitkiler, ağaç yaprakları, tohumlar ve çiçekli bitkileri yiyerek beslenirler. Kafes ortamında ise doğal ortamlarında besledikleri yiyecekler ile aynı besin değerlerine sahip özel yapılmış yemler ile beslenmelidirler. Macaw papağanları kafes ortamında da beslenirken yeşil bitkiler ve bazı ağaçların yapraklarını tüketebilirler. İlk başta da belirttiğimiz gibi Macaw papağanları geniş bir beslenme ağına sahip birçok besini tüketebilen papağan türüdür. Macaw papağanları tropikal bölgelerde yetiştiği için meyve tüketimine meraklı olan bir papağan türüdür. Geniş ormanlarda besin değeri taşıyan birçok ürünü yiyecek olarak gören bir türdür.
Macaw Papağanı Nasıl Beslenir?
Macaw papağanları çok besin tüketen papağanlardan değildir. Günlük yiyecek ihtiyacını 2 öğünde tamamlayan Macaw papağanları sürekli olarak beslenme eğilimi göstermez. Diğer papağan türlerine bakarak besin ihtiyacını karşılaması için belirli miktardaki yemi öğün vakti gelince kabına konulması halinde beslenme ihtiyacını giderir. Macaw papağanları doğal ortamlarında serbest beslendiği için beşeri ortam da ise kafes içine bırakılan destekleyici sebze ve meyve gibi ürünleri tüketmektedir. Macaw papağanları evcil olarak beslendiği takdirde günlük beslenme ihtiyacını karşılayarak o günlük yiyecek hakkını kullanmış olurlar. Macaw papağanı genel olarak ormanın içlerimde nemli olan ortamlarda beslenirler. Kafes beslenmesine ilk zamanlar alışamamaktadır sonra ilerleyen dönemlerde kafes beslenmesine alışkanlık gösterir durum gelmektedir.
Macaw Papağanı Ne Kadar?
Macaw papağanlarının yavrularının ortalama fiyatı türüne göre değişmektedir. Yetişkin Macaw papağanları ise genel olarak üst segment fiyattadır. Macaw papağanlarının fiyatını belirleyen birçok faktör vardır. Papağanın yaşı bu fiyatı etkiler. Dış görünüşü, sağlık durumu, önceden geçirdiği hastalıklar, besi durumu gibi birçok etken fiyatı etkilemektedir. Macaw papağanı dünya üzerinde sadece tropikal kuşakta yetiştiği için değeri de yüksek olan kuşlardandır. Macaw papağanı alacak kişiler uzman kişilere danışarak papağanın kriterlerinin değerlendirerek papağanın fiyatını belirlemelidir. Macaw papağanları fiyat olarak biraz pahalı gibi görünse bile muhteşem renk ve ses hazinesine sahip olmasından dolayı bu fiyatlar hak ettiği görülüyor.
Macaw Papağanı Ne Yer?
Tükettiği yiyecek sayısı oldukça fazla olduğu bilinen Macaw papağanları genel olarak her türlü besinden faydalanabilme özelliğine sahip kuşlardır. Tropikal iklim koşullarında yaşadığı için türlü meyveler ve tohumlar, çiçekli bitkiler ve yapraklar, çeşitli kuruyemişler ve bitki özleri ile beslenmektedirler. Kafes ortamında ise doğal ortamında beslendiği besinler ile aynı değere sahip özel üretim yemler ile beslenir. Macaw papağanları az yemek yer ama çeşit fazladır. Tropikal bir ormanda 500 den farklı türde besin bulabilirler. Macaw papağanları kafes ortamında da az besin tüketen bir hayvandır ve günde 2 öğün beslenmektedir. Bu öğünlerin dışında yeşil sebze ve yaprakları da ara öğün olarak yiyebilmektedir.
Macaw Papağanı Nerede Yaşar?
Macaw papağanlarının ana yurdu Güney Amerika’dır. Peru, Meksika, Uruguay, Paraguay, Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Venezuela, Şili gibi ülkelerde Macaw papağanları yaşamlarını sürdürmektedir. Macaw papağanları ormanlık kesimlerde beslenmenin ve saklanma alanlarının çok olduğu yerleri tercih etmektedir. Doğal ortamlarında öncelikli durumları beslenmek ve tehlikelerden korunmak olduğu için bu papağanlar yaşayacakları yeri önce bu kriterlere göre değerlendirirler. Macaw papağanları ormanlardaki ağaçların üst kısımlarında yaşamaktadırlar. Yüksek kesimlerde yaşamayı seven Macaw papağanları ormanların iç kesimlerinde kendilerine yer tutmayı ve bu bölgeyi sahiplenmeyi çok severler. Yaptıkları yuvalara hiçbir şeyi yaklaştırmayan Macaw papağanları kendi alanlarını önemsemektedir. Genel olarak ormanlık alanlarda ve yükseklerde yaşarlar.
Macaw Papağanı Evde Beslenir Mi?
Macaw papağanının dünya üzerinde bilinen 18 türü bulunmaktadır ve bu 18 türden kiminin nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır, kimisi başka renklerdedir, kimisi ise farklı boyutlardadır. Kimi ise yaygın olarak evde beslenilebilen türde hayvanlardır. Macaw papağanı ev ortamında beslenebilen ve bu ortama çabuk adapte olabilen bir hayvan türüdür. Macaw papağanları evde bakımı biraz daha diğer kuş türlerine göre kolaydır. Beslenmesi ve bakımları konusunda diğer tür papağanlardan biraz daha kolaylık sağlayan bir cinstir. Macaw papağanlarının evde bakımı konusunda periyodik olarak yapılan birçok işleme sahiptir ve bunların yapılması halinde Macaw papağanı hem çok sağlıklı hem de çok uzun ömürlü bir evcil papağan olacaktır.
Macaw Papağanı Nereden Alınır?
Türkiye ‘de evcil hayvan besleme faaliyetinin artması sonucu birçok evcil hayvan türü yaygınlaşmaya, çoğalmaya başladı. Bu yayılma ile beraberinde birçok çeşit hayvan ülkeye giriş yaptı, yayıldı ve üretimi yapılmaya başlandı. Bu türden biri olan Macaw papağanını bulmak için de gerek bireysel sahiplendirme yapan kişiler veya pet Shop tarzı dükkanlardan Macaw papağanına ulaşabilmeniz mümkündür. Macaw papağanları alırken sahibinden her tür belge kontrol belgesi aşı belgesi ve benzeri bütün evrakları isteyerek alım işlemi yapmak en doğru tercih olacaktır. Güvenilir İnternet sitelerinden veya kurum ve kuruluşlardan, uzman kişilerden yardım alınarak Macaw papağanı sahibi olmak çok kolaydır.
Macaw Papağanı Üretimi
Macaw papağanlarının bir kaç türü nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvan türlerindendir. Bir iki tane türü ise çok yaygın olan türlerdendir. Macaw papağanları 1 ile 5 yumurta arasında yumurta yaptığı için üremesi sınırlıdır. Genellikle 2 veya 3 yumurta üzerine kuluçkaya yatan Macaw papağanları üretim konusunda yetersiz kalmaktadır. Uzman kişiler ve kurumlar tarafından bu papağanların üretimi yapılmakta ve günler geçtikçe teknolojinin ileri gitmesiyle daha da yaygın hale gelmektedir. Macaw papağanı türleri üretimi ve ticareti yapılan bir kuş türüdür. Değerinin yüksek olması bu hayvanlarının üretiminin artmasını sağlamaktadır. Dünya üzerinde belirli bir kısımda bulunan bu papağanların üretiminin yapılması sayesinde dünya üzerinde her yerde bulunma şansı oldukça fazladır.
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle