Papağanlar

Kakariki Papağanları Hakkında Sık Sorulan Sorular

kakariki papağanı satılık
Kakariki Papağanı Özellikleri
Papağanların dikkat çeken ve evcil hayvan olarak beslenmesi gün geçtikçe artan türlerinden biri olan Kakariki papağanının ana vatanı Yeni Zelanda'dır. Değişen ve evrilen Dünya düzeninde ortaya çıkan yeni türler olduğu gibi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler de son yıllarda ciddi bir artış göstermektedir. Kakariki papağanı da günümüzde türü tükenme tehlikesi yaşayan bir papağan türüdür.
kakariki fiyatları
Hemen hemen her papağan türü için ortak özellik sayılan canlı renkli ve dikkat çekici bir dış görünüme sahiptir. Yeşil ya da sarı parlak gövde tüyleri ve baş bölümü ile göz çevresi etrafında kırmızı tüyleri ile gün ışığında parlayarak oldukça etkileyici görünürler. Bazı Kakariki papağanlarının rengi nadir de olsa turkuaz, mavi tonları da olabilmektedir. Kakariki papağanının asıl rengi yeşildir. Özellikle mavi tonlarında olan Kakariki papağanı mutlaka mutasyona uğramıştır.
kakariki papağanı sahibinden
Bu da genetik kalitede azalmaya neden olabilmektedir. Mavi rengin de insanlar tarafından tercih edilmesinin nedeni nadir bulunma algısıdır. Tüylerinin parlak rengi dolayısıyla yaşadıkları alanda dikkat çekme ihtimalinin yüksek olması av olma ihtimalinin de yüksek olmasını beraberinde getirmektedir. Ayrıca yuvalarını yerde veya oldukça alçak mekânlarda yapmaları da kolay bir av olma sebepleridir. Yuvarlak ve hafif öne doğru eğik gagaları vardır. Gagaları ile tahta, ağaç gibi yapıları parçalayabilmeleri mümkündür. Ayakları vücutlarına göre büyük sayılabilecek uzunluktadır.
kakariki papağanı fiyat 2021
İnce uzun ve ayaklarının her birinde dört adet parmakları vardır. Uysal ve sosyal yapıları ile evcilleştirmeye uygun papağan türü adaylardır. Boyları ise yaklaşık 28 cm olabilmektedir. Erkek Kakariki papağanı dişilere göre daha iri yapıda olmaktadır. Yılda iki kez kuluçkaya yatma potansiyeline sahiptir. Ancak ikinci kez yavru üretme macerası dişi papağanı vücut olarak zayıf düşüren bir durumdur. Yeşil bitki bulunan alanlarda yaşamayı severler. Bilimsel literatürde adı Cyanoramphus novaezelandiae olarak geçmektedir.
Kakariki Konuşur Mu?
Renklerinin dikkat çekiciliği nedeniyle kuşseverlerin yoğun ilgisini çeken Kakariki papağanı ıslık çalabilme yetisine sahip olsa da konuştukları pek söylenemez. Islık ve ötme sesleri de kalın sayılabilecek tonda ve güçlü olmasıyla dikkat çeker. Islık sesleri de diğer kuş türlerinde olduğu gibi müzikal olmamakla birlikte ıslık sesine yakın seslerdir. Verilen elde tutma ya da insan üzerine konabilme gibi eğitimlere kolayca cevap verebilse de konuşma eğitimleri Kakariki papağanı için sonuçsuz kalacaktır.
yavru kakariki papağanı fiyatları
Kakariki Papağanı Konuşur Mu?
Alışılagelmiş konuşan papağan türlerinden olmayan Kakariki papağanları konuşmazlar. Ancak varlıklarını belli eder şekilde sürekli ötme, kanat çırpma gibi ses çıkarma davranışları sergilerler. Bulundukları ortamda ilgi çekmeyi, ses olmasını kendisi ile iletişim kurulmasını isterler. Kendisi ile ilgilenilmesini oldukça sever ve sahibini neşelendirmeye yönelik oyunlar oynar.
kakariki papağanı fiyatları
Kakariki Papağanı Kaç Yıl Yaşar?
Bağlamına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 8-10 yıl kadar yaşamaları mümkündür. Doğdukları andan sonra büyüme gelişimleri oldukça hızlı gerçekleşir. Büyüdükçe vücutlarındaki tüyler artar ve gösterişli hale gelirler. Bu noktada beslenmeleri çok önemlidir. Beslenmenin yeterli yapılması, kaliteli besinler verilmesi ve mümkün olduğunca tek sahip ile kalması Kakariki papağanını güvende hissettirir. Doğal ortamında ise adapte olabilse de dikkat çeken canlı renklerinden dolayı kolayca av olabilme ihtimali olduğu için yaşam süresinin evcil Kakariki papağanından daha az olması mümkündür.
kakariki papağanı sahibinden satılık
Kakariki Papağanı Konuşması
Sosyal olarak insan hayatına kolayca uyum sağlayabilse de Kakariki papağanı konuşma konusunda yetenekli değildir. Islık ve benzeri sesler ile ortamda kendisini hatırlatmak ister ancak konuşmaz. Bu nedenle Kakariki papağanının hayvanseverler tarafından beslenme amacı genellikle ilgi çekici ve renkli görünümü olmaktadır. [audio mp3="https://papaganlar.org/wp-content/uploads/2017/10/kakariki-papagani-sesi.mp3"][/audio]
Kakariki Papağanı Cinsiyet Ayrımı
Kakariki papağanlarında cinsiyet ayrımı yapabilmek için en önemli nokta vücut ölçüleridir. Erkek Kakariki papağanı dişi Kakariki papağanına oranla daha iri yapıda olan vücuda sahiptir.  Ölçüldüğü zaman ağır ve uzun yapıda olan Kakariki papağanı erkek olandır. Kakariki papağanının farklı renklerde olması cinsiyet bakımından ayırt edici bir özellik değildir.
Kakariki Papağanı Cinsiyet Ayrımı - Yeşil Papağan - Dişi - Erkek
 
Kakariki Papağanı Nasıl Eğitilir?
Kakariki papağanları oldukça cana yakın canlılardır. Okşamak, sevilmek, tutulmak keyif aldıkları aktivitelerdir. Sahip oldukları eve bağlıdırlar ve kaçma eğilimleri genellikle gözlemlenmemiştir. Papağan eğitiminin ilk aşamasında olduğu gibi eğitimde ilk adım ele gelmesini sağlamak ve elde tutmaktır. Bunun için en bilinen yöntemlerden biri olan elle besleme yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemde papağanın yem kabına yemi konulmaz. Bunun yerine yem avuca konulur. Papağana yem gösterilerek avuca gelmesi rahatlıkla sağlanabilir. Bu uygulamanın düzenli aralıklarla tekrar edilmesi papağanın ele konma alışkanlığını kazandırmaya yardımcı olur. Ancak beslenmeyi sadece bu yöntemle sağlamak doğru olmayacaktır. Yem kabından yeme ve avuç içinden yeme karma bir şekilde yapılması her iki durum için de kolaylık sağlayacaktır. Papağanlar genellikle oyuncaklara ilgili olmaktadırlar. Onlara sunulan oyuncaklara kolayca adapte olabilir ve eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayabilirler. Oyuncakların yutma tehlikesi veya kimyasal içeriği olmamalıdır. İpli veya sarkan oyuncaklarda boynuna ya da ayağına dolayabilme riskinden dolayı gözetim altında olması gerekir. Papağanlar uzun süre kafeste kapaklı kalmayı sevmeyen özgür yapıda hayvanlardır. Sahiplerine güven duymaları, etrafı keşfetmeleri için serbest kalmaları da eğitimin önemli bir parçasıdır. Serbest kaldığında saldırgan olmayacak aksine sakin ve meraklı bir şekilde etraftaki eşyaların üzerine konarak gözlem yapacaktır. Eğitim sürecinde sabırlı olmak, hemen sonuç beklememek ve güveni sağlayabilmek gerekir. Bu nedenle zorlamaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca düzenli olarak beslenmeleri de eğitim sürecini kolaylaştırır. Eğitimlerden istenilen sonucun alınması sağlanamadığı durumlarda alanında bilgili kuş yetiştiriciliği yapan kişilerden yardım alınması gerekir.
Kakariki Papağanı Fiyatları
Kakariki Papağanı Ne Yer?
Kendi doğal vahşi ortamlarında kurtçuklar ve yeşil yapraklar ile yaşamlarını sürdürürler. Evcil Kakariki papağanları ise meyve, yeşil yapraklı sebzeler, muhabbet kuşu yemi, papağan yemi gibi besinler tüketirler. Yem kaliteleri iyi olmalıdır. Sağlık yönünden güçlü yapıya sahiplerdir. Beslendikleri ve barındıkları ortamın kuru olması sağlıklarını korumak için çok önemlidir.
kakariki papağanı fiyatları
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle