Papağan Eğitimi

Papağan Eğitimi

Papağan Eğitimi

Papağanlar, hem zeki hem de kolay bir şekilde eğitilebilen varlıklardır. Özellikle erkek papağanlar, konuşmaya yatkın varlıklar olmasından dolayı kısa süre içerisinde kendisine çeşitli sözcükler öğreterek konuşmasına katkı sağlayabilirsiniz. Papağanların eğitimlerinin en iyi şekilde yapılması için mutlaka ilgi göstermeniz gerekir. Papağanlar, sahiplerine çok düşkün varlıklar olmasından dolayı ilgiyi severler bu nedenle de sahiplerinin kurduğu cümleler onlar için çok önemlidir. Papağanlar için verilecek en önemli eğitim konuşma eğitimidir. Papağan türlerinin, kendi aralarında farklı farklı özellikleri vardır. Örnek olarak gösterilecek olur ise bazı papağan türlerinde taklit yetenekleri daha fazla gelişmiş olsa da bazı papağan türlerinde ise durum tam tersi konuşma yetenekleri gelişmiştir. Sizlerin sahip olduğu papağan türü hangisi ise o papağan türünün yeteneğine göre kendisine çeşitli eğitimleri verebilirsiniz.

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan papağanları en çok tercih edilen ve ev içerisinde beslenen türlerdir. Eve ilk geldiği an 10 gün kadar dışarı çıkarmayın. İlk olarak evcilleştirme eğitiminin verilmesi gerekir. Evcilleştirme eğitimi de 10 gün boyunca kafeste kalarak yapılmalıdır aksi takdirde sağa sola çarparak bulunduğu ortamdan korkabilir. Yanında ani hareketler yapmayarak onu ürkütmeyin. Kafes dışarısından ona ikramlarda bulunarak yeme alışkanlığını öğretebilirsiniz. İlk yemeğini kafes dışından uzattığınız zaman tedirginlik ile yaklaşsa da daha sonrasında sizlere alışarak size güvenecektir. İlk eğitimlerini dikkatli bir şekilde yaparsanız kısa süre içerisinde sultan papağanlarının eğitimlerini tamamlayabilirsiniz.

papağan eğitim seti

Jako Papağanı Eğitimi

Jako papağanları konuşmaya eğilimi yüksek olan papağanlardır. Konuşma ve taklit yetenekleri gelişmiş olan bu papağanların eğitimlerinin bu yöne odaklı yapılması gerekir. Jako papağanları yaklaşık olarak 30 ila 40 kelime öğrenebilirler. Sebep ve sonuç ilişkileri oldukça gelişmiş olup verilen eğitimle sorulan sorulara cevap verebilir. Çeşitli bağlantı noktaları kullanarak Jako papağanlarınızı en iyi şekilde eğitebilirsiniz.

Jako Papağanı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Papağan Tuvalet Eğitimi

Papağanların, en az bilinen yönleri arasında tuvalet eğitimleri vardır. Papağanlarda profesyonel bir eğitim verildikten sonra tuvaletlerini sizlerin öğrettiği noktalara yapabilirler. Papağanların tuvalet eğitimine başlamadan önce sizlerde kuşlarınızı iyi bir şekilde tanımanız gerekir. Kuşlarınız ne kadar sıklıkla tuvalete gidiyor, en çok tuvaletini nereye yapıyor gibi çeşitli bilgileri bilmeniz gerekir. Davranış ve mimikleriniz de oldukça önemlidir. Hangi noktaya tuvaletini yapacağını belirleyerek neşeli hareketleriniz ile bu eğitimi tamamlayabilirsiniz.

papağan okulu ele alıştırma

Papağan Eğitimi Ele Alıştırma

Gün içerisinde birkaç kez elinizi kafes içerisine yerleştirin. Elinizi yavaş bir şekilde yerleştirmenizde fayda vardır aksi takdirde papağanınız korkabilir. Papağanı elinize gelmesini sağlamak için sizlere güvenmesi ve sizden korkmaması gerekir. Eliniz onun için sevgiyi ve güveni ifade etmelidir. Hafifçe göğüs kısmına parmaklarınız ile dokunun bu işlem onun için fiziksel bir ipucu olarak nitelendirilir. Papağanlar parmaklarınızın üzerine geldiği zaman onu ne kadar çok sevdiğinizi gösterin ve onları sevin.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle