Hayvanlar

Hayvanlar Nasıl Çiftleştirilir?

Hayvanlar Nasıl Çiftleşirler

Canlıların kendi soylarının devam etmesi için üremeleri gerekir. Bunun için ise çiftleşme denilen birleşme işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Hemen her canlıda dişi ve erkek cinsinin birleşimi sonucunda çiftleşme gerçekleşir. Hayvan çiftleşmelerinde ise her farklı canlı için üreme biçimleri ve metotları farklıdır. İnsan kontrolünde gerçekleştiren çiftleştirme işlemleri daha sağlıklı olmaktadır. Bunun dışındaki çiftleştirmeler yaban hayatı içinde var olan durumları kapsar ve kontrolsüzdür. İnsan kontrolünde yapılan çiftleştirmeler hayvanın evcilleştirilme süreci ile de alakalıdır. Veteriner kontrolünde yapılan üreme yani gebelikten doğuma kadar geçen sürede yapılan tetkikler hem hayvan sahibi için hem de hayvan için oldukça önemlidir.

Papağanlar Kuşlar Nasıl Çiftleşirler

Veteriner Kontrolünde Yapılan Çiftleştirmeler

Özellikle büyük baş hayvancılık, açık besi ya da kapalı besicilik yapan hayvan sahipleri için kontrollü üretme hayvan sağlığı ve kendi sermayeleri açısından önem arz eder. Barınak alanında bulunan herhangi bir hayvanda meydana gelecek olan bir hastalık diğerlerine de bulaşacağından bu durumdan gebe olan diğer büyük başlarda etkilenecektir. Gerek gebe olan gerekse diğer hayvanlar için bu kontrollerin düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir.

Evcil Hayvan Çiftleştirmeleri

Evcil hayvan üremesinin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Başta bakımı kolay gibi görünen fakat aslında kişiye büyük sorumluluklar yükleyen bir olgudur. Gebelik dönemleri kısa süren evcil hayvanların bilinçli bir şekilde üretilmesi gerekmektedir. Aksi halde sürekli olarak üretilerek ticareti, yani alım satım işlemleri yapılmaya başlandığı takdirde sokaklarda birçok başıboş evcil hayvanla karşılaşmak mümkün olacaktır. Evcil ortamlarda doğan bir canlı sokak şartlarına adapte olamayacağından ötürü kısa sürede yaşamını kaybetme riski olacaktır. Sonuç olarak hayvan çiftleştirme işlemleri kontrollü bir biçimde yapılmaz ise sonucu her koşulda iki taraf için olumsuz olur ve ortaya istenmeyen durumlar mutlaka çıkacaktır. Kontrollü çiftleştirme önlem niteliğindedir.

Bir Sultan Papağanı Yavrusudur.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle