Hayvanlar

Eğitim Hangi Hayvanlara Verilir?

Eğitim Hangi Hayvanlara Verilir?

İnsanlık tarihinin başlangıcından beri pek çok hayvanı evcilleştirip eğitilmeye çalışılmıştır. Ne yazık ki bu çabaların çoğu sonuç vermemiştir. Her hayvan evcilleştirmeye ya da eğitim verilmesine uygun değildir.

Eğitilebilen Hayvanlar

Bilindiği gibi en kolay eğitim verilen ve ilk evcilleştirilip eğitim alan hayvanlardan biri de köpektir. Kurtlarla akrabalığı nedeniyle toplu halde yaşamaya uygun olan bu hayvanlar lider olarak gördüğü bireyin sözünü dinleme eğilimi gösterirler. Doğada bunun nedeni bir arada yaşayıp birlikte yemek bulup tehlikelerden korunmaktır. Bu nedenle köpekler sabırlı ve kibar davranıldığında sahibi tarafından eğitim verilmeye uygundur. Özellikle yavruluğundan itibaren eğitilen bir köpek sadece komutları yerine getirmekle kalmayıp söylenen işi başardığı zaman kendisi mutlu olacaktır.

Atlar ilk eğitim verilen bir başka hayvanlardandır fakat köpeklerin aksine eğitim alacakları alanlar daha farklıdır. Bir

Ara Macaw Papağanı
köpeği oturup kalkması, terliklerinizi getirmesi ya da sizi koruması için eğitebilir ve buna alıştırabilirsiniz fakat atlar daha çok binek ya da araba çekme hayvanı olarak eğitilebilir ve eğitim verilmesi köpeğinki kadar kolay değildir.

Eğitilebilen Kuşlar ve Eğitilebilen Papağanlar

Köpekle ve atlar dışında fareler ve hamsterlar, güvercinler, kargalar ve kimi ötücü ve tırmanıcı kuşlara yani
papağanlara da eğitim verilir fakat bu hayvanlar vahşi hayvan oldukları için doğaları buna elverişli değildir. Çok fazla vakit ve sabır gerektirmesin yanı sıra hapsedilmemeleri gerektiği için eğitim vermek düşünülmemelidir.

Eğitilmiş Pakistan Papağanı

Hangi Hayvanlara Eğitim Verilmez?

Evcil olmalarına rağmen kediler eğitim almaya uygun hayvanlar değildir. Belki adına tepki vermesini ya da yemeğini belli bir yerde yemesini sağlayabilirsiniz fakat başka kısımlarda istikrar göremeyeceğinizi göz önüne almanız hayal kırıklığına uğramanızı engelleyecektir. Bütün bunlara rağmen her durumun bir istisna olduğu unutulmamalı, fakat aynı zamanda evcil hayvanlar dışındaki hayvanlar doğal ortamlarından koparılıp hapsedilmemeli, eğitime zorlanmamalıdır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle