Hayvanlar

Hayvan Üremeleri Nasıl Olur?

Hayvan Üremeleri Nasıl Olur?

Hayvan Üremeleri

Doğada bulunan hayvanların çoğu beslenme, çoğalma şekli, büyüme özellikleri ve yavru bakımı açısından farklılık gösterirler. Bütün hayvanların hayat döngüleri birbirinden farklıdır. Doğada yaşamını sürdüren canlıların doğması, büyümesi, gelişmesi, üremesi ve ölmesine hayat denir. Hayat döngüsü çiftleşme ve üreme ile başlar. Hayvanlarda da üreme, insanlar gibi spermin yumurtayı döllemesi ile gerçekleşir. Hayvanlarda, erkek ve dişi üreme hücrelerinin çekirdeklerini birleşmesine döllenme, döllenme sonucu ortaya çıkan yumurtaya ise döllenmiş yumurta denir. Zigot oluştuktan sonra gelişerek embriyo canlının ilk evresidir. Oluşan embriyoda gelişimini tamamlayarak yeni bir hayvanı oluşturur. Embriyonun büyüyerek gelişebilmesi için iyi beslenmesi ve iyi korunması gerekir. Bunun için embriyoya iyi ve uygun bir ortam sağlanması gerekir.

Hayvanlarda Döllenme Çeşitleri :

  • Dış Dölleme
    • Sperm ve yumurtanın vücut dışarısında, suda birleşmesiyle oluşur. Bu canlılar döllenme şansını arttırabilmek için aynı zamanda aynı yere çok sayıda yumurta bırakırlar. Döllenme sonucu oluşan embriyonun gelişimi göl veya başka bir su kaynağında oluşur. Balık, kurbağa ve suda yaşayan omurgasızlarda görülür.
  • İç Döllenme
    • Sperm ve yumurta hücrelerinin annenin vücudunda birleşmesidir. İç döllenme olayında erkek bireyler fazlasıyla sperm, dişi birey az sayıda yumurta hücresi oluşturur. İç döllenme, dış döllenme şansından daha fazladır. Sürüngenler, suda yaşayan memeliler ile karada yaşayan memeliler, insanlar ve birçok canlıda görülür.

Hayvanlar ve Özellikleri :

Hayvanlar, iskelet sisteminin olup olmadığına göre; omurgalı ve omurgasız hayvanlar olarak iki grupta incelenmektedir.

Omurgalı Hayvanlar :

İskelet sistemi olan hayvanlara omurgalı hayvanlar denir. Omurgalı hayvanlar kendi gruplarında; balıklar, kurbağalar, sürüngenler, kuşlar ve diğer memeliler olarak beş gruba ayrılırlar.

Her türden omurgalı hayvanlar;

  • İskelet sistemleri vardır
  • Döllenme ile ürerler.
  • Döllenme sonucu yumurtalayarak veya doğurarak çoğalırlar.
  • kan sistemlerinde kapalı dolaşım görülür. (Kanın sadece damarlar içinde dolaşması).
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle