Hayvanlar

En Vahşi Hayvan

En Vahşi Hayvan

Hayvan dostlarımız sevimli ve uysal olabilir ama aynı zamanda en vahşi hayvanlar yırtıcı da olabilirler. Doğal ortamında oldukça doğal kabul edilen bu durum, şehir hayatını tehlikeye atabilir. Bu yüzden  belgeseller ve hayvanat bahçeleri dışında yırtıcı olarak bilinen hayvan dostlarımıza âşık olamayız.

Elbette bu onları sevmemize ve hayran olmamıza engel değil. Hayvanlar dünyası sevimli ve güzel yaratıklar içerse de bazıları aslında ölüm makinelerine dönüşebilir. Bazıları göz alıcı tüylü bir yaratık gibi görünebilir, ancak gerçekte onlar doğanın en iyi katillerinden biridir.

En Vahşi Hayvan Hangisidir?

Dünyada bulunan tehlikeli hayvanlar arasında en belirgin olanı kutu denizanasıdır. En vahşi hayvan hangisidir diye araştırdığınızda karşınıza ilk çıkanlardan olacaktır. Bu denizanası çok zehirlidir ve bir insanı 90 dakikada öldürebilir.

En Vahşi Hayvan Nedir?

En Vahşi Hayvan Nedir?

Vahşi hayvan; İnsanlardan kaçan, insanların yaşamadığı, insan ve bitkilerin dışına çıkabilme yeteneğine sahip canlılara verilen isimdir.

Bu anlamda en vahşi hayvan nedir diye araştırdığımızda ise karşımıza birçok hayvan çıkacaktır. Boz ayı, tilki, vaşak vs. Çoğaltılabilir. En vahşi hayvan, vahşi doğada önemli bir yer tutmaktadır ve vahşi doğayı oluşturmaktadır. Bunlara, insanların en çok savunmasız kaldıkları vahşi hayvan türleri de denilebilir.

En Vahşi Hayvan İsimleri

En Vahşi Hayvan İsimleri

Birçoğumuzun birçok farklı hayvan hakkında korkuları var. Ancak dünyanın en korkunç hayvanları ve en vahşi hayvanları çoğu insana aynı ürperti verecek özelliklere sahiptir. İşte size en vahşi hayvan isimleri:

Beyaz köpek balıkları, timsahlar, kobra yılanları, kara mamba, Kuzey Amerika biz ayısı, karadul, aslanlar, Pirana, kaplan, çıngıraklı yılan, akrep, Boğa köpek balığı, kurt, japon essek arısı,Afrika katil bal arısı, Komodo ejderi, kaplan köpek balığı, goril, puma, goblin köpek balığı, deniz anası, kutup ayısı, çiyan, mokasen yılanı, yeşil anakonda, böğ, Irukandji Denizanası, Kutup Porsuğu, leopar, Alaska boz ayısı, jaguar, Atlantik kurt balığı, botfly, Brezilya Gezgin Örümceği, candiru, doğu kahverengi yılanı, geyik kenesi, Hint gavyali, taşemenler, Tazmanya canavarı, ağlı piton, Afrika kaya pitonu, tüküren kobra, adi kobra, Russell Engereği, çeçe sineği, şişen engerek, sarı akrep, mavi halkalı ahtapot, zehirli ok kurbağası, balon balığıdır.

En Vahşi Hayvan Saldırıları

En Vahşi Hayvan Saldırıları

Hayvan saldırıları insanlara çok büyük zarar veren ve hatta ölümüne bile neden olabilir. En vahşi hayvan saldırıları şöyle sıralanabilir; Yılan ısırığı saldırısı: yılan ısırığının neden olduğu bir yaralanmadır. Yılanlar çoğu zaman avlarını ısırır, ancak nadir olmakla birlikte, genellikle savunma amacıyla insanları ısırırlar. Çoğu yılan zehirsizdir ve genellikle avlarını  zehir kullanmadan öldürür. Ancak, Antarktika hariç her kıtada zehirli yılanlar  bulunur.

Taş balığı saldırısı: en vahşi hayvan denilince taş balığını unutmamak gerekir. adını tropik suların fonunda kamufle etmesinden dolayı taş görünümünden alır. Yaşam alanları genellikle Hint ve Pasifik Okyanuslarındaki mercan resifleridir. Sırt yüzgecindeki dikenlerle zehir enjekte eder. Dövüşen balığa ilk kez yanlışlıkla basan kişi, zehrin etkisini acı ve yanma hissi ile yaşadı; Bu duygulara daha sonra şoklar ve sarsıntılar eşlik eder. Tedavi olmazsa ölüm kaçınılmazdır.

Örümcek ısırığı saldırısı: filmlere bile konu olan bu en vahşi hayvan küçümsenmeyecek derecede tehlikelidir. Bir örümceğin avı dışındaki canlıları ısırması sonucu meydana gelen ve ciddi tıbbi  komplikasyonlara yol açabilen bir yaralanmadır. Kurbanlar genellikle insanlar ve evcil hayvanlardır. Günlük hayatta karşılaşılan tüm örümceklerin yarısında insan derisini delebilecek kadar güçlü keliser bulunur. 99’a kadar sokma zararsız olsa da nadiren semptomlar nekrotik ülserlerden sistemik toksisiteye ve bazı durumlarda  ölüme kadar değişebilir. Ölümcül ısırıklara neden olduğu bilinen dört cins vardır.

En Vahşi Hayvan Belgeseli

En Vahşi Hayvan Belgeseli

Günümüzde en vahşi hayvan belgeseli alanında birçok belgesel çekilmiştir. Çok başarılı ve takdire şayan işler ortaya çıkmıştır. En İyi Doğa ve Hayvan Belgeselleri: vahşi doğanın peşinde. Belgesel klişe denilince akla gelen belgesel, yıllar içinde çok farklı bir hal aldı ve en az bir bilimkurgu kadar ilgi çekici hale geldi. İşte  hem doğa hem de hayvanlar alemiyle ilgili birçok şey öğrenebileceğiniz ve merakla izleyeceğiniz son yılların büyüleyici en vahşi hayvan ve yaban hayatı belgeselleri şunlardır:

My Octopus Teacher (Ahtapottan Öğrendiklerim) | 2020

 • My Octopus Teacher (Ahtapottan Öğrendiklerim) | 2020

My octopus teacher, filmi en vahşi hayvan belgeseli olarak ilk sırada görüyoruz. Güney Afrika kıyılarındaki derin denizinde, insan ve doğa arasındaki ilişkinin duygusal boyutlarını ve denizdeki vahşi yaşamın bazı çok ilginç görüntülerini ortaya koyuyor. Her gün evinin kıyısından okyanusun serin sularına dalan Craig Foster, her gün karşılaştığı ve ziyaret ettiği bir ahtapotu  incelemeye başlar. Güvenilir ahtapotunun ona açıkladığı sırlar, öğrettikleri ve onunla kurduğu ilişki hem kulübesine hem de ruhuna dokunacaktır.

David Attenborough: A Life on Our Planet (Gezegenimizden Bir Yaşam) | 2020

 • David Attenborough: A Life on Our Planet (Gezegenimizden Bir Yaşam) | 2020

Doğrudan yaban hayatı ile ilgili olmasa da,  kariyeri boyunca yüzlerce doğa belgeseline imza atan David Attenborough’u konu alan bu izlenmesi gereken belgeselin Mavi Gezegen’den Dünya’ya doğa belgeselleri denilince akla gelen ilk isim olduğu söyleniyor. Gezegen. David Attenborough: A Life on Our Planet, rol aldığı belgeseller sayesinde dünyanın tüm kıtalarını dolaşan ve birçok ülkeye ayak basma fırsatı bulan bir doğa tarihçisi ve yayıncısının kariyerine ve gözlemlerine dayanmaktadır. Henüz gün ışığını görmemiş doğanın kuytu köşeleri. Belgesel,  insan ve doğa ilişkisine dair deneyimlerini ve gelecek nesillere aktarmak istediği mesajları anlatıyor.

Our Planet (Gezegenimiz) | 2019

 • Our Planet (Gezegenimiz) | 2019

Netflix, Our Planet ile vahşi yaşam belgeselleri için çıtayı  yükseltti. İlk sezonu 2019 yılında yayınlanan 8 bölümlük  belgesel dizisi, sadece dünyamızın ve hayvanlar aleminin güzelliğini ve harikasını gözler önüne sermekle kalmıyor. Ayrıca insanın doğaya verdiği zarara ve iklim değişikliğinin  hayvanlar üzerindeki etkisine de odaklanıyor. Okyanusun derinliklerinden yağmur ormanlarına, kar altındaki vadilerden kavrulmuş savanlara kadar yüzlerce hayvanın mücadelesini David Attenborough tarafından seslendirilen bu dizide bulacaksınız.

Virunga | 2014

 • Virunga | 2014

Bu Netflix belgeseli, çeşitli kaynak çıkarma nedeniyle yasa dışı yıkıma girişen ve  nesli tükenmekte olan dağ gorillerinin vahşi doğada oluşturduğu tehlikeler nedeniyle Kongo’daki Virunga Ulusal Parkı’nın tarihini anlatıyor. Orman karşı karşıya. Parkı ve gorillerini korumaya ve kurtarmaya çalışan  silahlı kuvvetlere meydan okuyan bir grup aktivistin ilham verici hikayesi çok etkileyici.

Blackfish

 • Blackfish (Kara Balık) | 2013

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde eğlence parklarında esaret altında tutulan katil balinaların cehennem gibi yaşamlarını konu alan Blackfish, doğaya karşı bu suçu “Bazı durumlarda zihinsel olarak rahatsız olan balinaların eğitmenlerini öldürdüğü veya yaraladığı” üzerinden inceliyor.

The Last Lions (Son Aslanlar) | 2011

 • The Last Lions (Son Aslanlar) | 2011

50 yıl önce Afrika’da yarım milyondan fazla aslan varken, bugün bu sayı 20.000 civarında. Uzun yıllardır National Geographic için çalışan iki gezgin ve araştırmacı Degreek ve Beverly Joubert tarafından çekilen bu belgesel, bu korkunç durumun ve çevre sorununun nedenlerini araştırıyor ve arkasındaki kapitalist nedenlere meydan okuyor.

Project Nim | 2011

 • Project Nim | 2011

Man on Wire’ın Oscar ödüllü yönetmeni ve yapımcısından bu belgesel, bilimsel araştırmanın sınırlarını aşan ve gerçeğe dönüşen, 1970’lerin ayrıntılı Project Nim deneyine, duygusal bağlılığa odaklanıyor. Dil becerileri ve insanlarla iletişim kurma yeteneği test edilen şempanze Nim ve eğitmeninin hikayesi, Rise of the Planet of the Apes ile aynı yıl ortaya çıkmış ve Film efektini daha da güçlendirmiştir!

The Cove (Koy) | 2009

 • The Cove (Koy) | 2009

The Cove, gerçek hayattan bir aksiyon hareketi ve soygun benzeri bir olay örgüsü ile son yılların en iyi vahşi yaşam belgesellerinden biridir. Ne yazık ki, başarısının bir kısmını  rahatsız edici ve yürek burkan bir katliamda paylaşıyor; Japonya’da Taiji yakınlarındaki bir koyda her yıl düzenli olarak  yunus avı/öldürmeyi izlemeyi amaçlayan bir grup eylemciyi konu alıyor.

Arctic Tale (Bir Kutup Masalı) | 2007

 • Arctic Tale (Bir Kutup Masalı) | 2007

Kuzey Kutbu’nun doğal yaşamını bütünüyle ortaya koyan bu  sevimli hayvan belgeseli, izleyicileri kutup ayıları ve mors dünyasına götürüyor.

La marche de l’empereur (March of the Penguins) (İmparatorun Yolculuğu) | 2005

 • La marche de l’empereur (March of the Penguins) (İmparatorun Yolculuğu) | 2005

Fransız Oscar ödüllü belgesel, Antarktika’daki Antarktika penguenlerinin yaşamlarını, çiftleşme ritüellerini ve yaşam döngülerini büyüleyici görüntüler ve “kişisel” hikayeler eşliğinde sunuyor.

Grizzly Man (Ayı Adam) | 2005

Grizzly Man (Ayı Adam) | 2005

 • Grizzly Man (Ayı Adam) | 2005

Kıdemli Alman yönetmen Wener Herzog’un belgeseli, hayatının çoğunu boz ayı faaliyetlerine adamış ama ironik bir şekilde  bir boz ayı tarafından öldürülen Timothy Treadwell’in hikayesini anlatıyor. Alaska’nın vahşi doğası ve doğal yaşamın yasaları, öte yandan hüzünlü bir biyografi.

Le peuple migrateur (Winged Migration) (Kanatlı Uygarlık) | 2001

 • Le peuple migrateur (Winged Migration) (Kanatlı Uygarlık) | 2001

Doğanın muhteşem matematiği, baktığımız her yerdedir; Kuşların göç yollarının sistematik olarak incelenmesi bunlardan biridir. Herhangi bir hayvan belgeselinin en şaşırtıcı görüntülerini içeren bu belgesel, yedi kıtada üç yıl süren çekimlerin ardından kuşların göçebe dünyasını ele alıyor.

Microcosmos | 1996

 • Microcosmos | 1996

Çocukken televizyonda ya da en azından fen dersinde tesadüfen gördüyseniz, böceklerin büyüleyici dünyasına kesinlikle hayran kalacaksınız. Arılar çiçeklerden nektar alır, uğur böceği besler, salyangoz çifti, örümcekler ağ örer ve dahası Mikrokosmos ile uzayda bir yolculuk gibidir.

Dünyanın En Vahşi Hayvanları

Vahşi doğaya ayak uyduran canlılar haliyle insanlardan uzak olduğu için vahşi bir hal almıştır. Dünyanın birçok yerinde vahşi hayvanlar mevcuttur. dünyanın en vahşi hayvanları şu şekilde sıralanabilir:

Akrep / The Deathstalker (Ölüm Avcısı)

 • Akrep / The Deathstalker (Ölüm Avcısı)

Dünyanın en vahşi hayvanları arasında bulunan ve “Ölüm Avcısı” olarak bilinen bu akrep türü, özellikle Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da akrep kaynaklı ölümlerin %75’inden sorumludur. Dünyanın en zehirli akreplerinden biridir. Türkiye sınırlarında bulunan iki ölümcül akrep türünden biridir. Zehri, başka bir ölümcül tür olan kara akrepten (Androctonus crassicauda)  iki kat daha güçlüdür.

Afrika Katil Bal Arıları

 • Afrika Katil Bal Arıları

Afrika katil bal arıları, her ne kadar zararsız olarak görünse de, en vahşi hayvan olarak karşımıza çıkmaktadır.  1950’lerde Brezilya’da bal üretimini artırmak için Batı bal arıları (Apis mellifera) ile Afrika bal arıları (Apis mellifera scutellata) çaprazlanarak üretildi. Ancak 1957’de laboratuvardan 26 kovan kaçtı ve vahşi doğaya bırakıldı. Birkaç yıl içinde Brezilya’ya, 1980’lerde Güney ve Orta Amerika’ya, 1985’te Kuzey Amerika’ya yayıldılar. Saldıkları zehrin adı “meletin” adlı bir kimyasaldı. Karışımdaki fosfolipaz A2, insan dokusuna zarar verebilecek bir kimyasaldır. Kimyasal hızla böbrekleri bozar ve hemen müdahale edilmezse saldırı kişinin ölümüyle sonuçlanır.

Gergedan

 • Gergedan

Fillerden sonra dünyanın en büyük kara hayvanlarından biridir. Büyük boyutuna rağmen hantal değildir. Koşarken, yaklaşık 45 km/s hıza ulaşabiliyor. Kızgın bir gergedan insanlar için ölümcül olabilir. Özellikle de kafasının ön kısmında, burnun üstünde bulunan tekli boynuzu yaralayıcı ve öldürücü olabilir. Bu özelliği nedeniyle onu en vahşi hayvan kategorisinde gosterebiliriz.

Koni salyangozları

 • Koni salyangozları

Avustralya, Asya-Pasifik ve Endonezya’da yaşamaktadırlar. Gündüzleri  kumda saklanırlar, geceleri  avlanmak için suda dolaşırlar. Kancalarında 200 farklı zehir içeren bir  iğne taşır. Yaklaşık bir el büyüklüğündedirler. Bu etçil yumuşakça genellikle balıkla beslenirler. Zehirleri bir insanı sadece 5-15 dakikada öldürür.

Kaya Balığı

 • Kaya balığı

Dünyanın en vahşi hayvanları arasında, “Dünyanın en zehirli balığı” olarak da bilinen balığın vücudunuzun bir parçasını alması sandığınızdan daha kolaydır bu ölümcül hayvan için.

Büyük beyaz köpekbalığı

 • Büyük beyaz köpekbalığı

Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara kıyıları dahil olmak üzere dünyanın ılıman denizlerinde bulunur. Bazı kaynaklarda Karadeniz’de de bulunduğu söylenmektedir. Balinalar, yunuslar, diğer köpekbalıkları, deniz kunduzları, foklar, penguenler, ton balığı en sevdikleri yiyeceklerdir. Her yıl en az 10 insanın ölümüne neden olur.

Kara Mamba

 • Kara mamba

Oldukça saldırgan ve zehirli bir yılan. Afrika’ya özgüdür ve dünyanın  en uzun ikinci zehirli yılanıdır. Yetişkin siyah mambaların ortalama uzunluğu yaklaşık 2,5 metredir. En büyük boyutlari yaklaşın 4,5 metreye kadar olabilir. Kara mambalar isimlerini zeytin yeşili gövde renginden değil, ağızlarının iç kısmının siyahliğından alırlar. Bir kişinin parmağından ısırılırsa, zehir dört saatte öldürür, ancak yüz veya göğüste bir ısırık bir kişiyi 20 dakikada öldürebilir.

Kutup Ayısı

 • Kutup Ayısı

Kuzey Kutbu’nun soğuk bölgelerindeki karlı kumsallarda ve buzullarda yaşayan bir ayı türü. En büyük karasal etoburdur. Çevresindeki en büyük katildir. Kutup ayıları hem karada hem de denizde, buzda ve suda özgürce avlanırlar.

Kutup Denizanası

 • Kutup denizanası

Kutup denizanası dünyadaki en zehirli yaratıktır. Zehri bir insanı 90 dakika  içinde öldürebilir. Dokunaçlarının uzunluğu 3 metreye kadardır. Hint-Pasifik’te yaşıyor. Bu nedenlerle en vahşi hayvan görmek yanlış olmaz.

Afrika Aslanı

 • Afrika Aslanı

İnsanların av listesinde olmasa da Afrika Aslanlarının avlanmak için insan aradıkları bilinmektedir. Bu iddianın temel dayanağı, 1898 yılında Kenya’da 9 ay içinde 28 demiryolu işçisinin aslanlar tarafından öldürülmesidir.

Kırbaç Yılanı

 • Kırbaç yılanı

Bu çok zehirli küçük bir kırbaç yılanıdır. Tür adı yılan, Afrikanca ve Felemenkçe’de “ağaç yılanı” anlamına gelir.

Balon Balığı

 • Balon Balığı

Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinde yaygın olarak kayalık ve yosunlu bölgelerde bulunan ve su dibinde yaşayan ölümcül bir balık türüdür. Küçük balık ve küçük organizmalari yiyerek beslenirler. Bir ısırığı ile tenekeyi bile parçalanmasıyla meşhurdur. Yani insan kemiğini parçalayabilir.

Çeçe Sineği

 • Çeçe sineği

İnsanlara uyku hastalığıni yayan testere dişli sineği, Orta ve Batı Afrika’da, özellikle  Zaire’de nehir kenarlarında yaşar. Uzunlukları 6-16 mm arasında değişen testere dişi sinekleri, seyrek, sert tüyleri ile karasineklerden biraz daha büyüktür. Rengi kahverenginin farklı tonlarına sahiptir.

Brezilyalı gezgin örümcek

 • Brezilyalı gezgin örümcek

Brezilyalı gezgin örümcek, dünyanın en tehlikeli örümceği olarak biliniyor. Güney Amerika ormanlarında bulunur. Diğer örümcekler gibi bir ağa sahip değildir ve orman zeminlerinde görülebilir. 0.006 miligram örümcek zehiri bir fareyi öldürmek için yeterince kolaydır.

Mavi Halkalı Ahtapot

 • Mavi Halkalı Ahtapot

Bedeninde onlarca mavi parlak halkaları bulunan bu ahtapot türü, Yaklaşık bir golf topu büyüklüğünde olmasına rağmen zehri 26 yetişkini öldürmeye yetecek güçtedir.

Tuzlu Su Timsahları

 • Tuzlu su timsahları

Uzunlukları 4 İla 5,1 m arasında değişebilir. Çok yaşlı erkekler 6 m ve daha fazla büyüyebilir. Esas olarak pusuda avlanır. Üstün bir avcı olan tuzlu su timsahları, böceklerden amfibilere, diğer sürüngenlerden balıklara kadar birçok türde canlıyı avlamak bu timsahlar için oldukça basittir.

Sivrisinek

 • Sivrisinek

Bu, dünyadaki en ölümcül ve en çok öldüren hayvanı listesinin zirvesidir.  Sivrisineklerin her yıl yaklaşık 700 milyon insanı enfekte ettiği ve her yıl 2-3 milyon ölüme neden olduğu tahmin edilmektedir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle