Papağanlar

Papağan Seçimi

papağan almadan önce

Uzun yıllar size arkadaşlık edecek olan papağanın seçiminin doğru yapılması, memnuniyetinizin açısından çok önemlidir.

Satın alınacak papağanın önce uzaktan gözlenmesi gerekir. Sağlıklı bir papağan çevresi ile ilgilidir. Bakışları canlıdır. Arada tüylerini gagasıyla düzeltir. Genelde hareketlidir. Dinlenme sürecinde ise tüyleri hafif kabarık, tek ayak üzerinde tünemiş pozisyondadır. Sesli uyaranlara cevap verir. Hasta papağanlar ise çevresi il ilgisiz, tüyleri kabarık, iki ayak üzerinde tünemiş ve uyaranlara ilgisizdir.

Tüyler parlak, yolunmamış, canlı ve düzgün olmalıdır. Başında yer yer tüysüz alanlar ve vücudundaki düzgün sıralı tüyler arasında, bodur tüyler bulunmamalıdır. Tüylerin görünüşü birçok hastalık açısından önemli bir göstergedir.

papağan alırken nelere dikkat etmeliyiz

Burun delikleri normal genişlikte, eşit boyda ve temiz olmalıdır. Tıkanıklık ve akıntı bulunmamalıdır.

Parmaklar ve tırnaklar da kontrol edilmelidir. Papağanlar genel olarak iki parmak önde, iki parmak arkada tutunarak tünerler. Parmak deformiteleri tüneme ve çiftleşme sorunlarına yol açar. Büyük papağanlar pençelerini el gibi kullanır, özellikle kabuklu besin maddelerinin kabuklarını açarak beslenirler.

Ayaklarına bakarak papağanın yaşı hakkında fikir sahibi olunabilir. Genç papağanların ayakları küçük ve daha az pürüzlü iken, yaşı ilerleyen papağanların ayakları büyüktür, pullanmalar görülür ve pullu alanlar yer yer kalkmıştır.

Jako Papağan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Genç Afrika Gri Papağanı yetişkinlerden ayıran en önemli fark, koyu iris rengidir. Bu renk gençlerde gri-beyaz iken, yaş ilerledikçe önce beyazlaşır gittikçe sarı renge döner. Sarı rengin başlangıcında 18-24 aylık olan gen gri papapan, fiziksel boyut ve ağırlık olarak ebeveynlerini yakalamış durumdadır. 2 yaşından sonra, yşın dış görünüşe bakılarak saptanması zordur. Bu süreler, genellikle diğer büyük papağanlar içi de geçerlidir.

jako papağan alırken nelere dikkat etmeliyiz

İdeal olanı, elde yetişmiş yavru bir papağanı alarak eğitimini kendinizin vermesidir. Yaşlı, doğadan yakalama papağanların, kafesten önceki yaşantılarında belirli bir sosyal yaşantıları ve alışkanlıkları vardır. Kişiliklerine yerleşmiş olan bu alışkanlıkları değiştirmek ve papağanın kafes hayatına uyum sağlaması oldukça güç olacaktır. Avcılar tarafından yakalanan papağanların insanlara olan güvenini kazanması aylarınızı alabilir.

Gri papağanlar arasında yapılacak seçim konusunda farklı birçok psikolojik farklılıklar da bulunmaktadır. Kırmızı kuyruk gri papağanlar daha ön plandadır.

Papağan Sahiplenirken Dikkat Ediniz

Karar verirken acele etmeyiniz. Sağlıklı ve doğru karar vermek için kendinize zaman tanıyınız. Bu süre 5-7 gün olabilir. Mümkünse belirli aralıklarla papağanı ziyaret ederek, önemli bir problemin olup olmadığını gözlemleyiniz. Normalde ithal kuşlar, toptancıda geçirecekleri 30 günlük karantina süresinden sonra satış yerlerinde sergilenmeye başlarlar. Genellikle bu kurala uyulmadığı ve yem yiyen kuşlar hemen piyasaya gönderildiği için, acele ederseniz sağlıksız bir papağan alma olasılığınız yüksektir.

cennet papağan alırken nelere dikkat etmeliyiz

Satın alacağınız papağanın yeni yakalanmış yabani bir kuş mu, yoksa elde yetiştirme bir yavru mu veya başka biri tarafından daha önce satın alınarak belirli bir süredir bakılan evcil bir papağan mı olduğunu anlamanın bazı püf noktaları vardır. Yabani papağanlar kafeste geçirmiş oldukları süre ile değişmekle beraber, yanına yaklaşıldığında boynunu size doğru uzatarak tüylerini kabartır ve hoş olmayan, hırlamaya benzer kötü bir ses çıkarırlar, veya sizden kaçarlar. Onu evcilleştirmek için uzun bir zamana ve sabra ihtiyacınız olacaktır. Bu papağanların fiyatı en ucuzdur.

Papağan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Elde yetişmiş yavrular ile başkası tarafından evcilleştirilmiş erişkin papağanlarda, yanına yaklaşınca hırlama yoktur. Yavaş hareket ettiğinizde sizden kaçmazlar ve hatta başını kafesin tallerine doğru eğerek kafasını okşamanızı isterler. Bu durum, papağanın insanlara güven duyduğunun bir göstergesidir. Bu papağanlar daha kısa sürede ve daha az bir emekle, size raahtlıkla uyum sağlarlar. Daha kıymetli olan bu papağanların fiyatları da yüksektir. Konuşması ve kelime dağarcığının fazlalığına paralel olarak fiyatı da artacaktır.

kakadu papağan alırken nelere dikkat etmeliyiz

Alacağınız papağanın konuştuğuna kulağınızla duymadan inanmayınız. Fakat papağanlar canlı birer yaratık oldukları için, her istenildiğinde konuşmazlar. Özellikle gri papağanlar, yeteneklerini yabancılara göstermede son derece isteksizdirler. İçe dönük karakterleriyle, uzun süre ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar. Zorlama olmazsa bir süre sonra kendiliğinden konuşmaya başlarlar. Bu nedenle ona biraz zaman tanımalısınız.

Hangi türü seçersiniz seçin, önemli olan alacağınız papağana ısınmanızdır. Unutmayınız ki onunla uzun yıllar geçireceksiniz.

muhabbet kuşu papağan alırken nelere dikkat etmeliyiz

Satın aldığınız papağanı yeni yerine aktarırken elle tutmadan kafesini ynına getirerek kuşun kendisinin yeni yerine geçmesini sağlayınız. Aktarım tamamlandıktan sonra kafesin etrafını gazete ile sarınız ve eve bu şekilde götürünüz. Böylece papağanı hem hava akımından korumuş olur hem de ürkütmeden eve gelmesini sağlarsınız.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle