Yem & Mama

Rasyon Yem

rasyon yem

Rasyon hayvanların bir günlük besin ihtiyacını karşılayan yem miktarına verilen isimdir. Hayvanların 24 saatlik süre içerisinde almaları gereken besin değerleri ve enerji miktarı hesaplanarak tek bir gıda ile ya da farklı besinlerin karışımı ile rasyon hazırlanır. Hayvanların doğal beslenme alışkanlıkları doğrultusunda hazırlanan rasyon yem, hayvanın ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerine sahiptir. Hayvanların sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için belirli oranlar ve yüzdeler ile hazırlanır.

Rasyon Yem

Rasyon yem, çiftlik hayvanlarının ve evcil hayvanların günlük besin ihtiyacına uygun olarak hazırlanan yem çeşididir. Rasyon yem öncelikle hayvanın dengeli ve yeterli beslenebilmesini sağlayacak özelliklerde olmalıdır. Özellikle çiftlik hayvanlarında verimi artıran içeriğe sahip olmalıdır. Ayrıca rasyon yem maliyet hesapları yapılarak hesaplı olması sağlanmalıdır. Bilhassa büyük çiftliklerde hayvan besleyen kişiler için maliyet önemli bir fonksiyondur.

rasyon yem nedir

Rasyon Yem Nedir?

Rasyon yem, laboratuar ortamında klinik testler sonucu özel olarak hazırlanan yemdir. Yapılan testler sonucunda hayvanın günlük besin ihtiyacını karşılayan, hayvanın verimliliğini artıran ve ekonomik özelliklerde yemler üretilir. Her yaşta ve her ırktan hayvan için ayrı ayrı testler ile rasyon değerleri belirlenerek her cins hayvan için çeşitli yemler üretilir.

rasyon yem katkı

Rasyon Yem Hazırlama

Rasyon yem hazırlama işlemi öncesinde gerekli araştırma, inceleme ve klinik testler yapılarak her hayvanın yapısına uygun yem kombinasyonu belirlenir. Yem içerisinde bulunan besinlerin hayvanın biyolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarını maksimum olarak karşılaması planlanır. Hayvanın kaliteli yaşamını destekleyen yemin verimliliği artırıyor olmasının yanı sıra hesaplı olması hedeflenir. Tüm kriterler göz önüne alınarak hazırlanan formül ile yem istenilen değerlerde üretilir.

rasyon yem hazırlama

Rasyon Yem Katkı

Rasyon yem hayvanın günlün besin ihtiyacını karşılayarak değerlerde olsa da çeşitli nedenler ile katkı maddeleri kullanmak gerekebilir. Örneğin hayvanın hastalık veya üreme dönemleri gibi zor geçirdiği zamanlarda katkı maddeleri kullanmak gerekir. Rasyon yem katkı malzemeleri; yem katkıları, klinik destek ürünleri, mayalar, toksit bağlayıcılar, amino asitler ve diğer ürünlerdir.

Rasyon Yem Programı

Rasyon yem programı hangi cins hayvan için hazırlanacaksa öncelikle hayvanın metabolik yapısı incelenmelidir. Hayvanın günlük ihtiyacı olan besin değerleri belirlenir. Örneğin ne kadar kalsiyum ya da ne kadar protein içermesi gerekir. Hazırlanan yem hayvanın hem fizyolojik ve biyolojik yapısı için yeterli ve sağlıklı olmalıdır. Ayrıca rasyon programı ile üretilen yem hayvanın verimliliğini artırmalı ve ekonomik olmalıdır.

Rasyon Hazırlama Yöntemleri

Rasyon hazırlama yöntemleri, profesyonel kişiler tarafından en iyi rasyon yemi hazırlamak amacıyla geliştirilmiştir. Deneme yanılma yöntemi, pearson kare yöntemi, cebirsel yöntem, doğrusal ve doğrusal olmayan programlama teknikleri rasyon hazırlama yöntemleridir.

Rasyon Ne Demek

Rasyon Ne Demek

Rasyon kelimesi Fransızca’dan dilimize geçen bir kelimedir. Türk Dil Kurumu’nun rasyon kelimesi için yaptığı açıklama şu şekildedir; “bir hayvanın 24 saatlik periyotta ihtiyacı olan besin değerleri ve enerjiyi sağlayan yem miktarıdır.”

Rasyon Muhabbet Kuşu Yemi

Rasyon muhabbet kuşu yemi, muhabbet kuşlarının ihtiyacı olan besin değerleri ve enerji miktarına sahip yemdir. Kuşun doğal beslenme alışkanlıklarına uygun olarak vitamin, mineral ve besin değerlerine sahiptir. Muhabbet kuşunun dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için laboratuar ortamda klinik testler ile belirlenen ölçüler ile hazırlanan yemlerdir.

Rasyon Muhabbet Kuşu Yemi

Rasyon Yem Muhabbet Kuşu

Rasyon yem muhabbet kuşu için en ideal yem çeşididir. Kuşun fizyolojik ve biyolojik gelişimi için yapısına uygun değerler ile maksimum fayda sağlamak için üretilir. Rasyon yem ile beslenen muhabbet kuşları daha sağlıklı ve enerjik olurlar. Tüyleri daha parlak ve canlı, daha hareketli ve bağışıklığı güçlü olur. Daha çok konuşur ve kemikleri daha güçlü olur.

Rasyon Papağan Yemi

Rasyon papağan yemi, papağan kuşlarının günlük ihtiyacı olan besin değerlerine uygun olarak hazırlanan özel yemlerdir. Papağanın yeterli ve dengeli olarak beslenebilmesi için klinik testler ile ihtiyacı olan besin değerleri hesaplanır. Papağanın bu besin değerlerini maksimum seviyede alabilmesi için özel karışımlar hazırlanır.

Rasyon Cennet Papağanı Yemi

Rasyon Cennet Papağanı Yemi

Rasyon cennet papağanı yemi, cennet papağanlarının doğal beslenme alışanlıklarına uygun olarak her gün alması gereken vitamin, mineral ve besin değerleri hesaplanarak oluşturulan yemdir. Cennet papağanının sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için klinik testlerden geçirilerek üretilir.

Rasyon Sultan Papağanı Yemi

Rasyon Sultan Papağanı Yemi

Rasyon sultan papağanı yemi, sultan papağanlarının biyolojik ve fizyolojik yapısına uygun olarak 24 saat içerisinde alması gereken besin değerleri hesaplanarak üretilir. Rasyon yem ile beslenen sultan papağanları sağlıklı, enerjik, konuşkan, verimli olarak üreyen, tüyleri canlı ve parlak, bağışıklığı ve kemikleri güçlü kuşlar olurlar. Rasyon yem sultan papağanları için en sağlıklı yem çeşididir.

Rasyon Paraket Yemi

Rasyon Paraket Yemi

Rasyon paraket yemi, paraket kuşlarının ihtiyacı olan tüm besin değerlerine sahip maksimum fayda sağlayan yemdir. Laboratuar ortamında klinik testlerden geçirilip gerekli matematiksel hesapları yapılarak hazırlanan yem paraket kuşlarının dengeli ve yeterli beslenmelerini sağlar. Birçok markanın rasyon yemleri mevcuttur. Bu yemler maliyet hesaplamaları da yapılarak hazırlandığından fiyat olarak da oldukça hesaplıdır.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir