Yem & Mama

Kuş Yemi – Dolar İlişkisi

Uzun süredir takip ediyorum. Yem satışı yapanlara fırsatçı deniyor, dolarla yemin ne alakası var deniyor. Dolarla yemlerin alakasını anlatıyım size fırsatçı kim siz karar verin.

Kur Farkından Dolayı Oluşan Sıkıntılar

Dolar arttığında yem fiyatlarının artması sizlerin alışkanlıklarıyla alakalı. Büyük markaların ithal ettiği yemleri alıyorsunuz, dolar artınca onlara da zam gelir elbet.Hiç bir ithalatçı dolarla borçlanıp, ₺ ile satmaz, satamaz.

İthal yem ucuz olduğu için o kadar rağbet görüyor ki yerli mal elde kalıyor, çiftçisi üreticisi zarar ediyor ve bu zarar ertesi yılki fiyatlara yansımak zorunda kalıyor. Yani gavur sağlamış bu döngüyü ne yapsanız çıkmak zor artık. Az kaldı ama merak etmeyin bir gün yerli üretim bittiğinde ucuz ithal ürün bulamayacaksınız. Rekabet etmek zorunda kalmayınca fiyatlar tavanı delip geçecek.

Haaa ithal yem neden ucuz derseniz, bakın ithal edilen hayvanların et fiyatlarına, sağlıksız mal ucuz olur her zaman. Şarbonlu, bitik et ucuz olacak ki çabuk çıksın elden.

Fırsatçılardan Yem Almayın!

Herkes buralarda vatan sevgisinden bahseder, ama 5 lira ucuza bulduğunuz yemi sorgulamadan alırsınız, yem ithal ise paranızın büyük kısmı artık yurt dışındadır. Yani ihracatla ülkenin kazandığı az miktardaki dolar, yurt dışına tekrar çıkar. Denizde kum gibi de olsa ’ye $ karşısında bir tokatta siz atmış olursunuz. İthal yem tavsiye eden üretici, hobicilerin profillerine bakarım hep, vatan millet sevgisinden bahsederler, vatansever profil resimleri koymuş olurlar. Vatan öyle sevilmiyor arkadaşım. Geçen gün bir dostumla konuştum her zaman kullandığı mamanın satışını yapan kişinin bölücü söylemleri olduğunu, bu yüzden o markadan hiçbir şey almadığını söyledi. Arkadaşımda denizde bir kumdu ama üstüne düşeni yapmıştı.

Var mıdır fırsatçılık yapanlar, vardır tabi ama kuşçular arasında da var çürük elmalar, diğer sektörlerde de. Kafanıza silah dayanamıyorsa malımı alacaksın diye almasanız olur biter.

Birde küçük esnafa zam yaptı diye düşünmeyin, zammı yapan büyük patronlar, halka satanın o konuda suçu yoktur.Siz de ucuz satın kardeşim diyorsanız kolay, 2 senedir malını satamayan çiftçiden küflü yemi 3 kuruşa alıp satabiliriz.

Kime güveneceğiz derseniz, kusura bakmayın araştıracaksınız, adamı Facebook da gördüyseniz profiline bakacaksınız,geçmişinde neler paylaşmış bakacaksınız. Fatura verebiliyorsa, yarın sattığı mal ile ilgili sorun yaşadığınızda kanunen hak arayabilirsiniz.Adamın adı adresi bellidir çünkü…

Biz mesela bu yıl haziranda açıkladık, yem bitti satışlarımız durdu dedik,sadece kendi ürettiğimizi satıyoruz çünkü.Bir sürü kişi aradı elimde tonla darı var verelim uygun fiyata dedi, yok dedik, bir yıldır depolanmış mala güvenemedik çünkü, satın alan küflü, bozuk derse verebilecek cevabımız olmazdı.

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.