Anasayfa / Hayvanlar / Eğitim Hangi Hayvanlara Verilir ?

Eğitim Hangi Hayvanlara Verilir ?

Eğitim Hangi Hayvanlara Verilir?

İnsanlık tarihinin başlangıcından beri pek çok hayvanı evcilleştirip eğitilmeye çalışılmıştır. Ne yazık ki bu çabaların çoğu sonuç vermemiştir. Her hayvan evcilleştirmeye ya da eğitim verilmesine uygun değildir.

Eğitim Hangi Hayvanlara Verilir?

Bilindiği gibi en kolay eğitim verilen ve ilk evcilleştirilip eğitim alan hayvanlardan biri de köpektir. Kurtlarla akrabalığı nedeniyle toplu halde yaşamaya uygun olan bu hayvanlar lider olarak gördüğü bireyin sözünü dinleme eğilimi gösterirler. Doğada bunun nedeni bir arada yaşayıp birlikte yemek bulup tehlikelerden korunmaktır. Bu nedenle köpekler sabırlı ve kibar davranıldığında sahibi tarafından eğitim verilmeye uygundur. Özellikle yavruluğundan itibaren eğitilen bir köpek sadece komutları yerine getirmekle kalmayıp söylenen işi başardığı zaman kendisi mutlu olacaktır.

Atlar ilk eğitim verilen bir başka hayvanlardandır fakat köpeklerin aksine eğitim alacakları alanlar daha farklıdır. Bir Ara Macaw Papağanıköpeği oturup kalkması, terliklerinizi getirmesi ya da sizi koruması için eğitebilir ve buna alıştırabilirsiniz fakat atlar daha çok binek ya da araba çekme hayvanı olarak eğitilebilir ve eğitim verilmesi köpeğinki kadar kolay değildir.

Köpekle ve atlar dışında fareler ve hamsterlar, güvercinler, kargalar ve kimi ötücü ve tırmanıcı kuşlara yani
papağanlara da eğitim verilir fakat bu hayvanlar vahşi hayvan oldukları için doğaları buna elverişli değildir. Çok fazla vakit ve sabır gerektirmesin yanı sıra hapsedilmemeleri gerektiği için eğitim vermek düşünülmemelidir.

Hangi Hayvanlara Eğitim Verilmez?

Evcil olmalarına rağmen kediler eğitim almaya uygun hayvanlar değildir. Belki adına tepki vermesini ya da yemeğini belli bir yerde yemesini sağlayabilirsiniz fakat başka kısımlarda istikrar göremeyeceğinizi göz önüne almanız hayal kırıklığına uğramanızı engelleyecektir. Bütün bunlara rağmen her durumun bir istisna olduğu unutulmamalı, fakat aynı zamanda evcil hayvanlar dışındaki hayvanlar doğal ortamlarından koparılıp hapsedilmemeli, eğitime zorlanmamalıdır.

Ayrıca Kontrol Edin

Corona Virüs

Corona Virüsü Hayvanlardan Bulaşır mı?

Coronavirüs daha önce var olan ancak mutasyona uğrayarak bugün COVID – 19 olarak karşılaşılan ve …

Hayvan Haklarıyla İlgili Düzenleme

Hayvan Haklarıyla İlgili Düzenleme

Hayvan hakları ile ilgili yasal düzenlemede sona gelindi. AK Parti’nin üzerinde çalıştığı taslağa göre Türk …

Bir Yorum Var

  1. Köpeğini kedisini eğitenine denk geldim ama benim koca Papağanını eğitiyor ve sonuçlarda hiç olumsuz değil gerçekten güzel işler çıkarıyor ve hayvan uslandı ilk geldiğince çok hırçındı şimdi ise bir kuzu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.