Anasayfa / Papağan Türleri / Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları (Melopsittacus Undulatus)

Latince Adı : Melpsittacus Undulatus

Familyası : Psittaciformes (Papağanlar)

Alt Familyası : Psittacinae(Papağangiller)

Yaşam Süreleri : 8 ve 10 yıl ( Kayıtlara geçen 30 yıl yaşadığı hakkında bilgileri de bulunmaktadır.)

Yaşam Alanları

Avusralya anavatanlarıdır, Avustralya’nın güney sahil kesimleri dışında her yerinde yaşamaktadırlar. Ormanlar ve düz ovalarda gruplar halinde yaşamaktadırlar. Yüzerli gruplar halinde yaşamaktadırlar. Dünya’nın her yerine yayılmayı başarmış olmaları ve yaşamaya devam etmektedirler. Dünya üzerinde Güney Amerika, Japonya, Amerika, Porto Riko, İsviçre, Yeni Zelanda, Florida gibi bölgelerde yaşamlarını doğal hayat da sürdürmektedirler.

Renkleri ve Boyutları

Vahşi doğal hayatta ki muhabbet kuşları evcil muhabbet kuşlarına göre daha kaba ve boyut olarak büyüklerdir. Doğal hayatta ki muhabbet kuşlarının renk tonları genel de Yeşil, sarı, göğüs kısmı mavi renktedir. Evlerde beslenen muhabbet kuşları ise, karşılıklı değişimin sonucunda yüzlerce değişik renkte elde edilen muhabbet kuşlarıdır. Yeşil, sarı, beyaz, mavi, gri, siyah gibi renkler olabilirler. Evcil Muhabbet kuşları kanaryalardan biraz daha iri, ortalama 18-20 cm boyutlarındadır. Çoğunluğunun boynunda adeta bir gerdanlık gibi siyah benekler, yanaklarında violet(menekşe) veya mauve(leylak) rengi lekeler vardır, Erişkin kuşların kafasının üstü düz renk, boyun ve kanatlar ise opak çizgilidir.

Bazı Türleri

 • Küçük patagonya muhabbet kuşu(Genellikle bizim “Singapur” olarak bildiğimiz, doğadan yakalanan ve muhabbet kuşuna oldukça benzeyen tek farkı bildiğimiz muhabbet kuşlarından daha ufak olan bir türdür.)
 • Jenda Muhabbet Kuşu(Bizim “jumbo” veya “İngiliz – Hollanda” olarak bildiğimiz türdür. 30’a yakın alt türü vardır.)
 1. Light Green(Açık Yeşil) yüzlerindeki maske küçüktür ve alın çizgilidir. Erişkinde baş üzerinde sarı alın vardır. Gençleri ise çizgili alına sahiptir. Göğüs mat yeşildir.
 2. Dark Green(Koyu Yeşil)
 3. Olive Green(Zeytin Yeşili)
 4. Sky Blue(Gök Mavi)
 5. Cobalt(Kobalt)
 6. Violet(Menekşe)
 7. Mauve(Leylak)
 8. Opaline(Opal) (Opal muhabbet kuşları sadece kanatlarında çizgilere sahiptir. Kafalarında veya sırtlarında çizgi yoktur. Kafanın arka tarafında soluk renkli çizgiler gözükse de bu çizgiler kanatlardaki gibi belirgin değildir. Opal muhabbet kuşlarının büyük çoğunluğu dişidir.)
 9. Cinnamon(Tarçın)
 10. Opaline-Cinnamon(Opal-Tarçın)
 11. Spangle(Pullu)
 12. Dominant(Benekli)
 13. Clearflight(Temiztüy)
 14. Lrecessive Pied(Ezik Benekli)
 15. Dark Eyed Clear(Temiz Koyu Gözlü) Siyah gözlü tek renk muhabbet kuşlarının albino ve lutino muhabbet kuşları gibi vücudunun tamamında tek bir renk mevcuttur. Fakat kırmızı göz yerine diğer muhabbet kuşlarındaki gibi koyu renkli gözleri vardır.

Show Jumbo Muhabbet Kuşuna Örnek Görüntü

Ayrıca Kontrol Edin

Goldi Lori Papağanı

Goldi Lori Papağanı

Goldi Lori Papağanı (Psitteuteles Goldiei) Yaşam Alanları Sadece Yeni Gine’de özellikle de merkezinde yaşamlarını sürdürürler. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir